Zmiana w zamówieniach z obronności i bezpieczeństwa państwa od 20 stycznia 2022 r.

Stan prawny na dzień: 12.01.2022
Zmiana w zamówieniach z obronności i bezpieczeństwa państwa od 20 stycznia 2022 r.

Już wkrótce z ustawy Pzp zniknie ustęp 2 art. 12. Regulacja mówi o tym, że zamawiający może samodzielnie zdecydować, czy stosować ustawę Pzp do realizowania zamówień dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi, o których mowa w art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Z ustawy Pzp wykreśla się także art. 15.

Aktualnie obowiązujący przepis art. 12 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych pozwala zamawiającemu na zasadzie dobrowolności stosować Prawo zamówień publicznych do zamówień dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi, o których mowa w art. 346 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – w zakresie określonym w ocenie występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Dnia 20 stycznia 2022 r. regulacja ta zniknie z ustawy Pzp.

Wykreślany art. 15 ustawy jest z kolei delegacją ustawową do wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia. Miało ono w założeniu określać:

  • tryb postępowania, by ocenić występowanie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa,
  • sposób określania środków, które zapewnią ochronę tego interesu,
  • ocenę proporcjonalności środków, jakie są stosowane do zapewnienia ochrony tego interesu oraz
  • podmiot, który kwalifikuje zadania jako te o podstawowym znaczeniu dla interesu bezpieczeństwa państwa.

Po nowelizacji podstawą prawną, która unormuje tryb zakupu sprzętu wojskowego o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju, będzie bezpośrednio art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...