Nowelizacja ustawy Pzp wprowadziła nowe rozwiązania w odniesieniu do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, a następnie solidarnie odpowiadających za realizację zamówienia. Do znanej na gruncie zmienianych przepisów regulacji art. 23 ustawy Pzp, zgodnie z którą wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia, dodano nowe zapisy. Dotyczą one m.in. szczególnych warunków realizacji zamówienia oraz potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu przez tego rodzaju podmioty.
W myśl nowelizowanych przepisów art. 23 ust. 5 oraz 6 ustawy Pzp w stosunku do konsorcjum zamawiający może określić:
jeżeli jest to uzasadnione charakterem zamówienia i proporcjonalne.
Zmiana ta umożliwia doszczegółowienie i sprecyzowanie oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu przez poszczególnych członków konsorcjum – na etapie procedury przetargowej. Ponadto możliwe stało się określenie warunków realizacji zamówienia przez konsorcjum po zawarciu umowy, odmiennie niż w przypadku pojedynczych wykonawców.
Warunki udziału w postępowaniu postawione w danej procedurze pozostają bez zmian, bez względu na to, czy o zamówienie ubiega się pojedynczy wykonawca, czy ich grupa. Zamawiający zyskuje natomiast uprawnienie, na podstawie którego może określić, w jaki konkretnie sposób mają być spełnione postawione warunki, gdy o zamówienie ubiega się konsorcjum. Sposób formułowania powyższych warunków musi być jednak uzasadniony charakterem zamówienia i proporcjonalny.
Omawiane regulacje mogą być zastosowane w szczególności do badania:
Ważne Omawiana regulacja oznacza, że nie będzie już miała automatycznego zastosowania zasada, zgodnie z którą wystarczyło, aby tylko jeden z podmiotów wchodzących w skład konsorcjum spełniał warunek, by uznać, że całe konsorcjum potwierdza wymóg określony przez zamawiającego. |
Podobnie jak w przypadku spełniania warunków zamawiający będzie mógł określić warunki realizacji zamówienia dla konsorcjantów. Musi także być to uzasadnione charakterem zamówienia i proporcjonalne do niego. Wydaje się, że powinno być również związane z określonym dla konsorcjantów sposobem spełniania warunków udziału w postępowaniu – te kwestie powinny ze sobą korespondować.