opłacona polisa oc

Wysokość polisy OC w przetargu – jakiej kwoty żądać?

Wysokość polisy OC w przetargu – jakiej kwoty żądać?

Jak wiadomo Prawo zamówień publicznych nie zawiera algorytmu, który wskazywałby, iż w przypadku określonej wartości zamówienia, zamawiający jako podmiotowego środka dowodowego może żądać polisy OC o określonej wartości sumy ubezpieczenia. Jak zatem sformułować wymogi ubezpieczeniowe wobec wykonawcy, aby nie narazić się na odwołania do KIO i zarzuty organów kontroli? Skorzystaj ze wskazówek eksperta.

W tym artykule
  • W celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji związanych z sytuacją ekonomiczną lub finansową, zamawiający może zażądać od wykonawcy m.in. dokumentów potwierdzających, że posiada on ubezpieczenie od OC w zakresie działalności związanej z przedmiotem zamówienia, wskazując przy tym sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia.
  • Standardem stosowanym przez ubezpieczycieli jest dostosowanie maksymalnej kwoty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej do zdolności finansowych podmiotu starającego się o zawarcie umowy ubezpieczeniowej. Zatem ubezpieczyciel jako podmiot profesjonalny nie zgodzi się na objęcie ochroną ubezpieczeniową podmiotu, który nie potwierdzi wiarygodnej sytuacji finansowej.
  • Przedstawienie przez wykonawcę dokumentu ubezpieczenia, na przykład polisy, na określoną sumę gwarancyjną stanowi dla zamawiającego dowód na to, że wykonawca dysponuje zdolnością finansową zbliżoną do tej kwoty.