Czy ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 „przywracająca” wyłączenie stosowania ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego, wyłącza zastosowanie art. 46c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi? Czy procedowanie zakupów w oparciu art. 46c ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych nakazuje publikację informacji o udzielonych zamówieniach w BZP lub na stronie BIP?
Zgodnie z art. 15 pkt 4 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, wprowadzone zostaje nowe brzmienie art. 46c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Oznacza to, że z chwilą wejścia w życie art. 15 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 będzie obowiązywać wyłącznie nowe brzmienie przepisu.
Zarówno w dotychczasowym jak i w nowym brzmieniu art. 46c ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi użyto sformułowania „nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych”. Taki zapis oznacza, że żadne regulacje ustawy Pzp nie mają zastosowania do zamówień objętych tym przepisem, w tym te dotyczące publikacji informacji i ogłoszeń.
Podstawa prawna
11 grudnia 2020 r.