Nieskuteczne zastrzeganie informacji jako tajemnicy i odtajnianie ich przez zamawiającego

Stan prawny na dzień: 07.10.2020
Nieskuteczne zastrzeganie informacji jako tajemnicy i odtajnianie ich przez zmawiającego

Postępowanie o udzielenie zamówienia jest, co do zasady, jawne. Zamawiający może ograniczyć dostęp do informacji związanych z procedurą tylko w przypadkach określonych w ustawie Pzp, do których zalicza się m.in. ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa. W obliczu nagminnego, nieuzasadnionego zastrzegania informacji przez wykonawców, instytucje zamawiające coraz częściej podejmują działania zmierzające do odtajnienia oświadczeń i dokumentów. Warto wiedzieć, jak podejść do tego zagadnienia, aby działać transparentnie i nie narazić się na zarzuty ze strony uczestników postępowania.

Zgodnie z regulacjami ustawy Pzp wykonawca ma prawo objąć przekazywane  informacje tajemnicą przedsiębiorstwa. Uprawnienie to wynika z art. 8 ust. 3 ustawy Pzp.

Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Wykonawca nie może zastrzec informacji, o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy Pzp.

Zauważenia wymaga, że w nowej ustawie Pzp, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r. przepis ten ulega nieznacznej co do istoty modyfikacji.

Zgodnie z art. 18 ust. 3 nowej ustawy Pzp nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2019 r. poz. 1010 i 1649), jeżeli wykonawca, wraz z przekazaniem takich informacji, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Wykonawca nie może zastrzec informacji, o których mowa w art. 222 ust. 5 ustawy Pzp.

Zasadnicza różnica pomiędzy obowiązującą i przyszłą regulacją dotyczy momentu zastrzeżenia informacji. W nowej ustawie Pzp nie ulega wątpliwości, że skuteczne będzie zastrzeżenie dokonane wraz z przekazaniem informacji objętych tajemnicą, a nie w terminie składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert. Obowiązująca regulacja jest czasem trudna w interpretacji, teoretycznie bowiem już na wstępie procedury wymaga zastrzeżenia przez wykonawcę informacji również w stosunku do przyszłych przekazywanych w toku postępowania oświadczeń lub dokumentów.

Pozostało jeszcze 80% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...