WYKONAWCA/OFERENT

Stan prawny na dzień: 31.05.2018

Wykonawca oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, podmiot publiczny lub grupę takich osób lub podmiotów, w tym tymczasowe stowarzyszenie przedsiębiorców, które oferują na rynku wykonanie robót budowlanych lub obiektu budowlanego, dostawę produktu lub świadczenie usług.

Oferent oznacza wykonawcę, który złożył ofertę. Tak definiuje pojęcie wykonawcy/oferenta ustawodawca unijny w art. 2 pkt 10–11 dyrektywy 2014/24/UE.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych definiuje pojęcie wykonawcy w art. 2 pkt 11. Przez wykonawcę w polskiej ustawie należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego. Obie definicje – unijna i polska są zbieżne, z tym że w polskiej ustawie nie występuje definicja oferenta, choć zwyczajowo używa się również tego określenia w postępowaniach o zamówienie publiczne.

Wykonawcą nazywa się podmiot, który uzewnętrznił wolę uczestnictwa w postępowaniu o zamówienie publiczne (art. 2 pkt 11 Pzp). Podmiotem tym może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Z przepisów ustawy Pzp nie wynika, aby o udzielenie zamówienia mogły się ubiegać wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Oznacza to, że wykonawcą może być również osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą.

Wykonawcy mogą również ubiegać o zamówienie publiczne wspólnie, na co zezwala art. 23 ust. 1 Pzp. W praktyce oznacza to wspólne złożenie oferty przez spółkę cywilną lub konsorcjum. W przypadku spółki cywilnej regulują to przepisy art. 860–875 Kodeksu cywilnego uznające wspólników spółki cywilnej za odrębnych wykonawców wspólnie ubiegających się zamówienie publiczne. Z kolei umowa konsorcjum jest umową nienazwaną i dopuszczalność jej zawarcia oparta jest na swobodzie umów przewidzianej w art. 353¹ kc. Przy umowie konsorcjum wykonawcy zobowiązują się do wspólnego ubiegania się konkretne zamówienie.

Pojęcie wykonawcy w przepisach prawa ujęte szeroko, ale na kolejnych etapach postępowania o zamówienie publiczne ulega zawężeniu. Podmiot, który np. złożył wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub pobrał specyfikację istotnych warunków zamówienia, ale nie złożył oferty, traci status wykonawcy. Natomiast na etapie realizacji zamówienia status wykonawcy ma tylko ten podmiot, który zawarł umowę z zamawiającym.

Patrz: Podwykonawca.

Podstawa prawna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.Urz. UE L 94 z 28 marca 2014 r., str. 65 ze zm.) – art. 2 pkt 10–11.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 2 pkt 11, art. 23 ust. 1.

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380) – art. 353¹, art. 860–875.

Autor:

Elżbieta Cierlica

Słowa kluczowe:
oferent

Powiązane treści