Rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów – 3 ważne nowe przepisy

Stan prawny na dzień: 21.09.2016
f339cf78e6ff40bc6276224ee2222eb20b7a5ec9-medium

Od 28 lipca 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów. Jego treść w kluczowy sposób wpływa na uprawnienia i obowiązki zamawiających oraz wykonawców. Sprawdź m.in, jakich nowych dokumentów może żądać od wykonawcy zamawiający oraz dowiedz się, jak rozszerzył się katalog dokumentów przedmiotowych. Poniższy tekst omawia 3 ważne zmiany związane z dokumentami składanymi wraz z ofertą. Omówienie pozostałych 6 ukaże się już jutro w Aktualnościach.  

Rozporządzenie ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz.U. poz. 1126) stanowi „odpowiedź” na nowe rozwiązania wprowadzone w wyniku nowelizacji ustawy Pzp. Układ treści rozporządzenia oparty jest na podobnym schemacie jak w starym akcie prawnym. Bardziej jednak rozbudowane są grupy dokumentów na potwierdzenie poszczególnych warunków udziału w postępowaniu i braku podstaw wykluczenia.

W praktyce zauważa się u zamawiających już pierwsze wątpliwości co do zakresu wykonywania obowiązków ustawowych w zestawieniu z przyjętą w rozporządzeniu metodą zapisu legislacyjnego.

Otóż, w tzw. wprowadzeniach do wyliczenia (zdaniach wprowadzających), zwłaszcza w § 5 rozporządzenia operuje się ogólnym określeniem tj. zamawiający może „żądać następujących dokumentów:”. Po takim wyliczeniu następuje natomiast wyliczenie nie tylko dokumentów (w ścisłym tego słowa znaczeniu), ale także wielu oświadczeń (innych niż oświadczenie składane na formularzu JEDZ). Fakt, że na potrzeby rozporządzenia określeniu „dokumenty” nadano szerokie znaczenie potwierdza także § 14 poprzez użycie sformułowania „dokumenty, o których mowa w rozporządzeniu, inne niż oświadczenia”.

1.      W zakresie warunku kompetencji i uprawnień można żądać potwierdzenia wpisu do rejestru

 

W celu potwierdzenia posiadania kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, zamawiający może, jak dotychczas, żądać przede wszystkim przedstawienia koncesji, zezwolenia lub licencji.

Nowością jest możliwość żądania:

  • dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest wpisany do jednego z rejestrów zawodowych lub handlowych, prowadzonych w państwie członkowskim UE, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania,
  • dokumentu potwierdzającego status członkowski wykonawcy w określonej organizacji, od którego jest uzależnione prawo do świadczenia nabywanej przez zamawiającego usługi w kraju,  w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania – w przypadku zamówienia na usługi.

2.      Przewidziano dodatkowe dokumenty, które potwierdzą sytuację ekonomiczną lub finansową

Na potwierdzenie sytuacji ekonomicznej lub finansowej, oprócz znanych już dokumentów, tj. sprawozdania finansowego lub jego części i informacji z banku, wprowadzono możliwość żądania oświadczenia o rocznym obrocie wykonawcy lub o obrocie wykonawcy w obszarze objętym zamówieniem. Może ono dotyczyć okresu nie dłuższego niż ostatnie 3 lata obrotowe, a jeżeli czas prowadzenia działalności jest krótszy – tego okresu.

Co ciekawe, wśród dokumentów nie wymienia się wprost opłaconej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wskazuje się jedynie ogólnie na jakikolwiek dokument potwierdzający ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności, związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną określoną przez zamawiającego.

3.                  Zamawiający może zdecydować o dłuższym „okresie referencyjnym”

Podobnie jak uprzednio do dokumentów potwierdzających zdolność techniczną lub zawodową (np. doświadczenia) zalicza się np.:

  • wykaz robót budowlanych,
  • wykaz dostaw lub usług bądź osób,
  • wykaz narzędzi, urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług lub robót budowlanych.

Dowodem świadczącym o należytym wykonaniu zamówienia jest referencja (nie używa się już nazwy „poświadczenie”), a w wyjątkowych okolicznościach inne dokumenty (przy robotach budowlanych) albo oświadczenie samego wykonawcy (przy usługach lub dostawach).

Ważne

Nowe rozwiązanie – w ślad za formularzem JEDZ – stanowi możliwość dopuszczenia przez zamawiającego, aby wykaz robót budowlanych odnosił się do okresu dłuższego niż 5 lat, a w przypadku dostaw lub usług – dłuższego niż 3 lata, przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Z tego rozwiązania mogą skorzystać niewątpliwie zamawiający chcący zapewnić odpowiedni poziom konkurencyjności w postępowaniach, zwłaszcza dotyczących  dostaw lub usług o dużej specyfice.

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran
radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych,
w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...

Powiązane treści