Biegły to ekspert w danej dziedzinie posiadający zarówno wiedzę teoretyczną, jak i bogate doświadczenie zawodowe. Jego udział w sprawie ma na celu uzyskanie fachowej opinii/porady w zakresie wymagającym posiadania specjalistycznej wiedzy. Usługi biegłego w procesie udzielania zamówień publicznych pojawiają się w toku:
Jeżeli dokonanie określonych czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wymaga wiadomości czy kwalifikacji specjalnych, kierownik zamawiającego, z własnej inicjatywy lub na wniosek komisji przetargowej, może powołać biegłych.
Biegły, jako osoba wykonująca czynności związane z przeprowadzeniem postępowania, która może wpłynąć na jego wynik, jest zobowiązany złożyć w formie pisemnej oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności powodującej konieczność wyłączenia się z prowadzonego postępowania o zamówienie publiczne.
Będą to:
Opinie biegłych, stanowią załączniki do protokołu postępowania.
Opinia biegłego w postępowaniu, poza tym, że może być cenna dla zamawiającego w toku przygotowania lub prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, może również stanowić dowód w postępowaniu odwoławczym. Przedmiotem opinii są wówczas fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie.
Dopuszczając dowód z opinii biegłego, skład orzekający:
Warto pamiętać, że w przypadku postępowania odwoławczego, którego dokumentacja zawiera informacje niejawne, biegły musi posiadać dostęp do informacji niejawnych.
Izba jest również upoważniona do żądania opinii podmiotu, o którym mowa w art. 7 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tj. podmiotów tworzących system szkolnictwa wyższego lub nauki lub działających na jego rzecz. W takim przypadku w opinii należy wskazać osoby, które przeprowadziły badanie i wydały opinię.
Strona lub uczestnik postępowania odwoławczego, aż do ukończenia czynności biegłego może żądać jego wyłączenia w sprawach:
Prezes KIO określa termin sporządzenia opinii w drodze zarządzenia oraz wykonuje czynności organizacyjne wynikające z dopuszczenia dowodu z opinii biegłego.
Skład orzekający może zażądać od biegłego złożenia opinii uzupełniającej na piśmie lub ustnie do protokołu.
Strony oraz uczestnicy postępowania odwoławczego, mają prawo zapoznać się z opinią biegłego. Stosownie, kopia opinii biegłego lub opinia uzupełniająca, przesyłana jest przez prezesa KIO, przed wyznaczeniem terminu odroczonej rozprawy.
Zobacz także: ODWOŁANIE DO KIO, OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Podstawa prawna