BIEGŁY (PZP)

Stan prawny na dzień: 21.09.2023

Biegły to ekspert w danej dziedzinie posiadający zarówno wiedzę teoretyczną, jak i bogate doświadczenie zawodowe. Jego udział w sprawie ma na celu uzyskanie fachowej opinii/porady w zakresie wymagającym posiadania specjalistycznej wiedzy. Usługi biegłego w procesie udzielania zamówień publicznych pojawiają się w toku:

  • przygotowania lub prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego;
  • rozpatrywania odwołania przez KIO.

Jeżeli dokonanie określonych czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wymaga wiadomości czy kwalifikacji specjalnych, kierownik zamawiającego, z własnej inicjatywy lub na wniosek komisji przetargowej, może powołać biegłych.

Oświadczenie biegłego o wyłączeniu z art. 56 ust. 3 Pzp

Biegły, jako osoba wykonująca czynności związane z przeprowadzeniem postępowania, która może wpłynąć na jego wynik, jest zobowiązany złożyć w formie pisemnej oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności powodującej konieczność wyłączenia się z prowadzonego postępowania o zamówienie publiczne.

Będą to:

  • oświadczenie w zakresie niekaralności, o którym mowa w art. 56 ust. 3 ustawy Pzp,
  • oświadczenie w zakresie konfliktu interesów, o którym mowa w art. 56 ust. 2 ustawy Pzp.

Opinie biegłych w toku postępowania o zamówienie publiczne oraz przed Krajową Izbą Odwoławczą

Opinie biegłych, stanowią załączniki do protokołu postępowania.

Opinia biegłego w postępowaniu, poza tym, że może być cenna dla zamawiającego w toku przygotowania lub prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, może również stanowić dowód w postępowaniu odwoławczym. Przedmiotem opinii są wówczas fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie.

Dopuszczając dowód z opinii biegłego, skład orzekający:

  • określa w postanowieniu przedmiot opinii i dziedzinę, z której biegły jest powoływany, a także wskazuje dokumentację niezbędną do sporządzenia opinii;
  • powołuje biegłego spośród osób wpisanych na listę biegłych sądowych albo spoza tej listy, jeżeli ustalenie stanu faktycznego sprawy wymaga wiadomości specjalnych.

Warto pamiętać, że w przypadku postępowania odwoławczego, którego dokumentacja zawiera informacje niejawne, biegły musi posiadać dostęp do informacji niejawnych.

Izba jest również upoważniona do żądania opinii podmiotu, o którym mowa w art. 7 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tj. podmiotów tworzących system szkolnictwa wyższego lub nauki lub działających na jego rzecz. W takim przypadku w opinii należy wskazać osoby, które przeprowadziły badanie i wydały opinię.

Strona lub uczestnik postępowania odwoławczego, aż do ukończenia czynności biegłego może żądać jego wyłączenia w sprawach:

  • w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziałuje na jego prawa lub obowiązki;
  • swojego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia, z tym że powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa,
  • osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, z tym że powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je przysposobienia, opieki lub kurateli,
  • w których był lub jest pełnomocnikiem jednej ze stron,
  • w których świadczył pomoc prawną na rzecz jednej ze stron lub jakiekolwiek inne usługi związane ze sprawą.

Prezes KIO określa termin sporządzenia opinii w drodze zarządzenia oraz wykonuje czynności organizacyjne wynikające z dopuszczenia dowodu z opinii biegłego.

Skład orzekający może zażądać od biegłego złożenia opinii uzupełniającej na piśmie lub ustnie do protokołu.

Strony oraz uczestnicy postępowania odwoławczego, mają prawo zapoznać się z opinią biegłego. Stosownie, kopia opinii biegłego lub opinia uzupełniająca, przesyłana jest przez prezesa KIO, przed wyznaczeniem terminu odroczonej rozprawy.

Podstawa prawna

  • Art. 55 ust, 4, art. 73 ust. 1, art. 539 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022r., poz. 1710 ze zm.)
Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
biegły

Powiązane treści