Cykl życia to wszelkie możliwe kolejne lub powiązane fazy istnienia przedmiotu dostawy, usługi lub roboty budowlanej, w szczególności badanie, rozwój, projektowanie przemysłowe, testowanie, produkcja, transport, używanie, naprawa, modernizacja, zmiana, utrzymanie przez okres istnienia, logistyka, szkolenie, zużycie, wyburzenie, wycofanie i usuwanie.
Cykl życia to pojęcie znacznie szersze niż fazy istnienia świadczenia ograniczone z jednej strony początkiem, a z drugiej końcem istnienia. Do faz cyklu życia zaliczamy również fazy poprzedzające jego powstanie, czyli badania, projektowanie, testowanie, jak również fazę następującą po zużyciu produktu, w szczególności jego utylizację.
Dlatego, jak wynika z definicji, pojęcie cyklu życia może odnosić się nie tylko do „wszystkich możliwych kolejnych” faz związanych z istnieniem produktu, świadczeniem usługi lub realizacją roboty budowlanej, ale również do „powiązanych ze sobą” faz cechujących istnienie produktu, świadczenie usługi lub realizacją roboty budowlanej.
Takie rozumienie pojęcie, umożliwia elastyczne podejście do określania kosztu cyklu życia produktu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, poprzez dostosowanie jego znaczenia do konkretnego przedmiotu zamówienia.
Zadaniem zamawiającego zgodnie z ustawą Pzp jest efektywne udzielanie zamówień publicznych. Zasada ta wyraża się w obowiązku udzielenia zamówienia w sposób zapewniający zarówno najlepszą jakość przedmiotu zamówienia w stosunku do środków, które zamawiający może przeznaczyć na jego realizację, jak i najlepszy stosunek nakładów do efektów, w tym efektów społecznych, środowiskowych i gospodarczych.
Tak rozumianą zasadę efektywności można zachować, oceniając oferty z zastosowaniem kryterium kosztu, które może być oparte na metodzie efektywności kosztowej, jaką jest rachunek kosztów cyklu życia.
Rachunek kosztów cyklu życia może obejmować w odpowiednim zakresie niektóre lub wszystkie koszty ponoszone w czasie cyklu życia produktu, usługi lub robót budowlanych, w tym wydatki:
W przypadku ustalania kosztów zgodnie z rachunkiem kosztów cyklu życia, w dokumentach zamówienia określa się:
Metodę kalkulacji kosztów cyklu życia obiektu budowlanego określa rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 23 listopada 2021 r. w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach.
Kalkulację kosztów cyklu życia budynku oblicza się jako sumę kosztów nabycia, użytkowania oraz utrzymania budynku, obliczoną według wzoru:
Cg = Cn + Cuz+ Cut
gdzie:
Cg – koszty cyklu życia budynku w 30-letnim okresie życia budynku
Cn – koszty nabycia
Cuz – koszty użytkowania
Cut – koszty utrzymania
Sposób określenia wartości poszczególnych kosztów został opisany w zapisach ww. rozporządzenia.
Zobacz także: OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA, WARTOŚĆ ZAMÓWIENIA
Podstawa prawna