Ustawowa definicja pojęcia „dokumentacja powykonawcza” zawarta jest w art. 3 ust. 14 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Przepis ten wskazuje, że przez dokumentację powykonawczą należy rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi. Dokumentacja powykonawcza jest niezbędna do formalności obejmujących proces zakończenia budowy. Przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego jest obowiązkiem kierownika budowy.
Na dokumentację powykonawczą składają się dwa zakresy:
1) dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót budowlanych. Dokumentacja budowy, zgodnie z art. 3 ust. 13 Prawa budowalnego obejmuje pozwolenie na budowę lub zgłoszenie wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, dokumenty geodezyjne i książkę obmiarów. Dokumentacja ta potwierdza zdarzenia i okoliczności zachodzące w toku całej budowy;
2) geodezyjne pomiary powykonawcze (operaty geodezyjne). Przez geodezyjną inwentaryzację powykonawczą (geodezyjne pomiary powykonawcze) należy rozumieć, stosownie do art. 3 ust. 14b ustawy Prawo budowlane, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 7b ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przywołana ustawa wskazuje, że geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych oznacza wykonanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, które mają na celu zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania terenu objętego zamierzeniem budowlanym i sporządzenie dokumentacji geodezyjnej zawierającej wyniki tych pomiarów, w tym mapę opatrzoną klauzulą urzędową, stanowiącą potwierdzenie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbiorów danych lub dokumentów, w oparciu o które mapa ta została sporządzona, albo oświadczenie wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.
Dokumentacja powykonawcza składana jest w celu potwierdzenia rezultatu przeprowadzenia i zakończenia budowy (robót budowlanych). Przygotowanie dokumentacji powykonawczej to obowiązek nałożony na kierownika budowy, co wynika z art. 22 pkt 8 Prawa budowlanego.
Przepis art. 60 ust. 1 Prawa budowlanego wskazuje też, że inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu m.in. dokumentację powykonawczą.
W postanowieniach umowy w sprawie zamówienia publicznego zamawiający ma prawo uszczegółowić (rozszerzyć) zakres dokumentów wchodzących w skład dokumentacji powykonawczej.
Tym samym może ona obejmować również „(...) dokumenty materiałowe dotyczące zastosowanych materiałów budowlanych, dokumenty dotyczące zamontowanych urządzeń (np. wind) wraz z ich odbiorami i dokumentami serwisowymi, rejestracją lub materiałami do dokonania rejestracji (jeżeli jest niezbędna), instrukcje dotyczące właściwego użytkowania i serwisowania budynku oraz w zależności od obiektu i jego specyfiki inne opracowania i dokumenty” (M. Lidzbarski, „Obowiązki inwestora oraz regulacje dotyczące procesu budowlanego w realizacji zamówień publicznych na roboty budowlane. Część druga”, ZPDORADCA 2021, Nr 9).
W związku z powyższym należy przechowywać dokumentację powykonawczą na wypadek kontroli.
Należy również mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach dokumentacja powykonawcza będzie stanowić informację publiczną. Zwrócił na to uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 14 kwietnia 2023 r. (sygn. akt IV SAB/Po 31/23) stwierdzając, że „(...) informacja, w postaci dokumentacji powykonawczej konstrukcji dachu budynku szkoły, ma charakter informacji publicznej w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Dokumenty związane z procesem inwestycyjnym realizowanym przez podmiot publiczny stanowią bowiem informację publiczną, ponieważ stanowią one w szczególności informację o sposobie gospodarowania majątkiem publicznym, co wynika z treści art. 6 ust. 1 pkt 5 wskazanej ustawy. To właśnie umożliwieniu kontroli społecznej m.in. dokonywanych przez organy władzy publicznej inwestycji, a także dokumentacji wytworzonej w związku z ich realizacją, służy udostępnianie informacji publicznej”.
Prowadzenie dokumentacji powykonawczej może:
Tym samym nie ma jednego, z góry przyjętego, zgodnego z przepisami prawa wzoru dokumentacji powykonawczej dla prac budowlanych. Każdorazowo to umowa będzie określać, jakie dokumenty po zawiadomieniu o zakończeniu budowy wykonawca musi przekazać inwestorowi (zamawiającemu).
Zobacz także: ROBOTY BUDOWLANE, KOSZTORYS INWESTORSKI, NADZÓR BUDOWLANY, POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE OBIEKTU BUDOWLANEGO, DZIENNIK MONTAŻU
Podstawa prawna
art. 3 ust. 14, art. 22 pkt 8, art. 60 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.),
ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.),
§ 12–14 rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz.U. poz. 2454).