DOKUMENTACJA POWYKONAWCZA WG PRZEPISÓW PRAWA BUDOWLANEGO

Stan prawny na dzień: 27.05.2024

Ustawowa definicja pojęcia „dokumentacja powykonawcza” zawarta jest w art. 3 ust. 14 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Przepis ten wskazuje, że przez dokumentację powykonawczą należy rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi. Dokumentacja powykonawcza jest niezbędna do formalności obejmujących proces zakończenia budowy. Przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego jest obowiązkiem kierownika budowy.

Czym jest dokumentacja budowy i co musi zawierać dokumentacja powykonawcza obiektu budowlanego?

Na dokumentację powykonawczą składają się dwa zakresy:

1)       dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót budowlanych. Dokumentacja budowy, zgodnie z art. 3 ust. 13 Prawa budowalnego obejmuje pozwolenie na budowę lub zgłoszenie wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, dokumenty geodezyjne i książkę obmiarów. Dokumentacja ta potwierdza zdarzenia i okoliczności zachodzące w toku całej budowy;

2)       geodezyjne pomiary powykonawcze (operaty geodezyjne). Przez geodezyjną inwentaryzację powykonawczą (geodezyjne pomiary powykonawcze) należy rozumieć, stosownie do art. 3 ust. 14b ustawy Prawo budowlane, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 7b ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przywołana ustawa wskazuje, że geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych oznacza wykonanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, które mają na celu zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania terenu objętego zamierzeniem budowlanym i sporządzenie dokumentacji geodezyjnej zawierającej wyniki tych pomiarów, w tym mapę opatrzoną klauzulą urzędową, stanowiącą potwierdzenie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbiorów danych lub dokumentów, w oparciu o które mapa ta została sporządzona, albo oświadczenie wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.

Cel sporządzenia dokumentacji powykonawczej – potwierdzenie zakończenia budowy

Dokumentacja powykonawcza składana jest w celu potwierdzenia rezultatu przeprowadzenia i zakończenia budowy (robót budowlanych). Przygotowanie dokumentacji powykonawczej to obowiązek nałożony na kierownika budowy, co wynika z art. 22 pkt 8 Prawa budowlanego.

Przepis art. 60 ust. 1 Prawa budowlanego wskazuje też, że inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu m.in. dokumentację powykonawczą.

Przygotowanie dokumentacji powykonawczej według wytycznych zamawiającego

W postanowieniach umowy w sprawie zamówienia publicznego zamawiający ma prawo uszczegółowić (rozszerzyć) zakres dokumentów wchodzących w skład dokumentacji powykonawczej.

Tym samym może ona obejmować również „(...) dokumenty materiałowe dotyczące zastosowanych materiałów budowlanych, dokumenty dotyczące zamontowanych urządzeń (np. wind) wraz z ich odbiorami i dokumentami serwisowymi, rejestracją lub materiałami do dokonania rejestracji (jeżeli jest niezbędna), instrukcje dotyczące właściwego użytkowania i serwisowania budynku oraz w zależności od obiektu i jego specyfiki inne opracowania i dokumenty” (M. Lidzbarski, „Obowiązki inwestora oraz regulacje dotyczące procesu budowlanego w realizacji zamówień publicznych na roboty budowlane. Część druga”, ZPDORADCA 2021, Nr 9).

W związku z powyższym należy przechowywać dokumentację powykonawczą na wypadek kontroli.

Prowadzenie dokumentacji, przechowywanie informacji publicznych

Należy również mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach dokumentacja powykonawcza będzie stanowić informację publiczną. Zwrócił na to uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 14 kwietnia 2023 r. (sygn. akt IV SAB/Po 31/23) stwierdzając, że „(...) informacja, w postaci dokumentacji powykonawczej konstrukcji dachu budynku szkoły, ma charakter informacji publicznej w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Dokumenty związane z procesem inwestycyjnym realizowanym przez podmiot publiczny stanowią bowiem informację publiczną, ponieważ stanowią one w szczególności informację o sposobie gospodarowania majątkiem publicznym, co wynika z treści art. 6 ust. 1 pkt 5 wskazanej ustawy. To właśnie umożliwieniu kontroli społecznej m.in. dokonywanych przez organy władzy publicznej inwestycji, a także dokumentacji wytworzonej w związku z ich realizacją, służy udostępnianie informacji publicznej”.

Prowadzenie dokumentacji powykonawczej może:

  • odpowiadać wyłącznie ustawowej definicji (tj. dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi) lub
  • obejmować większy – najczęściej ustalony w umowie – zakres dokumentów.

Tym samym nie ma jednego, z góry przyjętego, zgodnego z przepisami prawa wzoru dokumentacji powykonawczej dla prac budowlanych. Każdorazowo to umowa będzie określać, jakie dokumenty po zawiadomieniu o zakończeniu budowy wykonawca musi przekazać inwestorowi (zamawiającemu).

Zobacz także: ROBOTY BUDOWLANE, KOSZTORYS INWESTORSKI, NADZÓR BUDOWLANY, POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE OBIEKTU BUDOWLANEGO, DZIENNIK MONTAŻU

Podstawa prawna

art. 3 ust. 14, art. 22 pkt 8, art. 60 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.),

ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.),

§ 12–14 rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz.U. poz. 2454).

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.