DOSTAWY W PZP

Stan prawny na dzień: 02.11.2023

Dostawy to jeden z trzech potencjalnych przedmiotów zamówienia publicznego (dwa pozostałe to: roboty budowlane i usługi).

Przez zamówienie publiczne na dostawy, zgodnie z ustawową definicją, należy rozumieć nabywanie produktów, którymi są rzeczy ruchome, energia, woda oraz prawa majątkowe, jeżeli mogą być przedmiotem obrotu, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu z opcją lub bez opcji zakupu, które może obejmować dodatkowo rozmieszczenie lub instalację. Analogiczne rozumienie „dostaw” zawiera dyrektywa zamówieniowa.

Definicja dostawy przyjęta na potrzeby zamówień publicznych jest szersza od tej, którą wskazuje Kodeks cywilny. Przepis art. 605 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że przez umowę dostawy:

  • dostawca - wykonawcy zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz ich dostarczania częściami albo periodycznie, a
  • odbiorca zobowiązuje się odebrać te rzeczy i zapłacić za nie.

Na gruncie zamówień publicznych przedmiotem umowy dostawy między zamawiającym a wykonawcą mogą być:

  • rzeczy ruchome, czyli przedmioty materialne; w wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie wyjaśniono, że „(...) rzecz w rozumieniu techniczno-prawnym (art. 45 KC) posiada dwie cechy. Po pierwsze, jest materialną częścią przyrody w stanie pierwotnym lub przetworzonym. Po drugie, aby materialna część przyrody była rzeczą, musi być ona wyodrębniona z przyrody w sposób naturalny lub sztuczny, tak by stanowiła dobro prawne funkcjonujące samodzielnie w obrocie cywilnoprawnym. Prawo polskie przyjmuje więc wąskie rozumienie rzeczy, którą w świetle przepisów kodeksu cywilnego jest jedynie przedmiot materialny posiadający dzięki wyodrębnieniu cechę samoistności. Konieczność posiadania tej ostatniej cechy prowadzi do podziału rzeczy na rzeczy pojedyncze i zbiorowe”;
  • energia – wydaje się, że chodzi o każdy rodzaj energii: elektrycznej, gazowej, cieplnej, jądrowej;
  • woda – należy przyjąć, że dotyczy to wody dostarczanej systemem przesyłowym do odbiorców;
  • prawa majątkowe – mają one pieniężny wymiar wartości oraz związek z interesem ekonomicznym lub gospodarczym uprawnionego. Przykłady praw majątkowych, to: prawa majątkowe na dobrach niematerialnych, w tym majątkowe prawa autorskie, prawa majątkowe z patentu i inne z zakresu własności przemysłowej.

W świetle przepisów dotyczących zamówień publicznych zamawiający zawsze nabywa przedmiot dostawy na podstawie umowy. Umowa taka może przenosić na zamawiającego własność przedmiotu umowy (dostawa, sprzedaż) lub umożliwiać korzystania z cudzych rzeczy lub praw (np. najem, dzierżawa, leasing).

Typy umów, które mogą stanowić podstawę nabycia, wymienione są w ustawowej definicji dostaw jedynie przykładowo, na co wskazuje użycie sformułowania „w szczególności”.

Zobacz także: ROBOTY BUDOWLANE, USŁUGI

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.
Słowa kluczowe:
dostawy

Powiązane treści