Dostawy to jeden z trzech potencjalnych przedmiotów zamówienia publicznego (dwa pozostałe to: roboty budowlane i usługi).
Przez zamówienie publiczne na dostawy, zgodnie z ustawową definicją, należy rozumieć nabywanie produktów, którymi są rzeczy ruchome, energia, woda oraz prawa majątkowe, jeżeli mogą być przedmiotem obrotu, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu z opcją lub bez opcji zakupu, które może obejmować dodatkowo rozmieszczenie lub instalację. Analogiczne rozumienie „dostaw” zawiera dyrektywa zamówieniowa.
Definicja dostawy przyjęta na potrzeby zamówień publicznych jest szersza od tej, którą wskazuje Kodeks cywilny. Przepis art. 605 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że przez umowę dostawy:
Na gruncie zamówień publicznych przedmiotem umowy dostawy między zamawiającym a wykonawcą mogą być:
W świetle przepisów dotyczących zamówień publicznych zamawiający zawsze nabywa przedmiot dostawy na podstawie umowy. Umowa taka może przenosić na zamawiającego własność przedmiotu umowy (dostawa, sprzedaż) lub umożliwiać korzystania z cudzych rzeczy lub praw (np. najem, dzierżawa, leasing).
Typy umów, które mogą stanowić podstawę nabycia, wymienione są w ustawowej definicji dostaw jedynie przykładowo, na co wskazuje użycie sformułowania „w szczególności”.
Zobacz także: ROBOTY BUDOWLANE, USŁUGI
Podstawa prawna
wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie – I Wydział Cywilny z 26 stycznia 2017 r. (sygn. akt I ACa 969/16).