DZIENNIK URZĘDOWY UNII EUROPEJSKIEJ (Dz.U. UE TED)

Stan prawny na dzień: 24.05.2023

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej (dalej Dz.U.UE), wydawany przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu, jest publikatorem zawierającym autentyczną treść norm prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej (dalej: UE), a także inne publikacje istotne z punktu widzenia funkcjonowania UE. Dz.U.UE stanowi zatem podstawowe źródło poznawania prawa unijnego. W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej publikowane są także ogłoszenia w postępowaniach na zamówienia tzw. unijne.

Podstawa prawna wydawania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej

Dziennik ukazuje się na podstawie dwóch decyzji (EWG i EWEA) z dnia 15 września 1958 r. ustanawiających Dziennik Urzędowy Wspólnot Europejskich, a jego nazwa zmieniała się wraz ze zmianami zachodzącymi we wspólnotach europejskich. Początkowo, Dziennik Urzędowy Wspólnot Europejskich, przekształcił się w 2003 roku w Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej.

Zasady i tryb wydawania Dz.U.UE określają przepisy UE, w tym w szczególności art. 297 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, w Dz.U.UE publikowane są:

  • akty ustawodawcze – wchodzą one w życie z dniem w nich określonym lub, w jego braku, dwudziestego dnia po ich publikacji,
  • rozporządzenia, dyrektywy, które są skierowane do wszystkich Państw Członkowskich, jak również decyzje, które nie wskazują adresata – wchodzą one w życie z dniem w nich określonym lub, w jego braku, dwudziestego dnia po ich publikacji.

W związku z tym, że w UE wszystkie języki narodowe państw członkowskich są językami oficjalnymi (językami urzędowymi), dokumenty publikowane są równolegle we wszystkich oficjalnych językach Unii Europejskiej. Aktualnie, począwszy od 1 lipca 2013 r., funkcjonują 24 wersje językowe Dz.U.UE.

Zakres Dz.U.UE (serie)

Dz.U. UE. składa się z następujących serii:

  • Serii L – Legislacja – zawiera wiążące akty prawne zarówno o charakterze ustawodawczym tj. rozporządzenia, dyrektywy, decyzje, budżety, jak i o charakterze nie ustawodawczym tj. umowy międzynarodowe rozporządzenia, dyrektywy, decyzje, zalecenia, wytyczne, regulaminy wewnętrzne, akty przyjęte przez organy utworzone na mocy umów międzynarodowych oraz porozumienia międzyinstytucjonalne;
  • Serii C – Informacje i zawiadomienia – zawiera dokumenty, które, według Komisji Europejskiej, są istotne dla działalności UE takie jak Rezolucje, zalecenia i opinii, komunikaty, akty przygotowawcze, informacje, ogłoszenia, sprostowania;

Serię C uzupełnia Seria C … A. W serii tej publikuje się ogłoszenia o konkursach, ogłoszenia o naborze oraz wspólne katalogi.

Dzienniki Urzędowe serii L i C ukazują się codziennie, w dni robocze, od poniedziałku do piątku. W sobotę, niedzielę lub w dni wolne od pracy, ukazują się jedynie w pilnych przypadkach.

Serii S – suplement do Dz.U.UE. zawiera ogłoszenia o przetargach dotyczących zamówień publicznych, jak również ogłoszenia Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i innych instytucji, organów i jednostek organizacyjnych. Seria ta jest dostępna w internetowej wersji „Suplementu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej” poświęconego europejskim zamówieniom publicznym – baza danych TED.

W Dz.U.UE seria S publikowane są ogłoszenia dotyczące postępowań, których wartość jest co najmniej równa progom unijnym. Przekazanie ogłoszenia do publikacji powoduje wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia oraz wszczęcie biegu terminu składania ofert. Począwszy od dnia publikacji natomiast, zamawiający zapewnia na stronie internetowej prowadzonego postępowania bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do SWZ.

Bezpłatny Dz.Urz.UE na platformie elektronicznej

Od 1 lipca 2013 roku, na mocy rozporządzenia Rady (UE) nr 216/2013 z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie elektronicznej publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, jedynie elektroniczne wydanie Dz.U.UE jest autentyczne i wywołuje skutki prawne. Jest ono opatrzone podpisem elektronicznym, który gwarantuje jego autentyczność, integralność i niemodyfikowalność. Co więcej, wszystkie wersje językowe są traktowane równorzędnie, a zatem wszystkie są uznawane za autentyczne.

Wersje papierowe nie mają już mocy prawnej, z wyjątkiem przypadków, w których publikacja wydania elektronicznego jest niemożliwa z powodu nieprzewidzianych i wyjątkowych zakłóceń działania systemu informatycznego Urzędu Publikacji. Po przywróceniu działania systemu informatycznego Urzędu Publikacji wersję elektroniczną odpowiadającą wydaniu drukowanemu, udostępnia się obywatelom jedynie do celów informacyjnych.

Teksty prawne można wyszukiwać i przeglądać w portalu EUR-Lex. Portal zawiera elektroniczne wydania wszystkich dzienników urzędowych od czasu pierwszego wydania.

Podstawa prawna

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
Dziennik Urzędowy

Powiązane treści