KONKURS PZP

Stan prawny na dzień: 20.11.2024

Konkurs to przyrzeczenie publiczne, w którym zamawiający, przez publiczne ogłoszenie, przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do wybranej przez sąd konkursowy pracy konkursowej o charakterze twórczym. Konkurs nie stanowi procedury udzielenia zamówienia publicznego. Konkurs może prowadzić do udzielenia zamówienia autorowi wybranej pracy konkursowej. Jest to szczególny instrument wspomagający jednostki zamawiające w wyborze wykonawcy zamówienia w późniejszym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Konkurs jest uregulowany w rozdziale 3 działu IV ustawy Pzp „Szczególne instrumenty i procedury w zakresie zamówień klasycznych”.

Kiedy obowiązkowy konkurs, przedmiot konkursu

Warunkiem niezbędnym, aby zamawiający mógł skorzystać z instrumentu, jakim jest konkurs, jest potrzeba wyboru pracy konkursowej o twórczym charakterze. Praca może w szczególności dotyczyć:

  • planowania przestrzennego,
  • projektowania urbanistycznego,
  • projektowania architektonicznego,
  • projektowania architektoniczno-budowlanego,
  • przetwarzania danych,
  • projektowania z zakresu informatyki oraz zamierzenia innowacyjnego.

Jest to katalog otwarty.

W dwóch przypadkach udzielenie zamówienia publicznego musi być poprzedzone konkursem, mianowicie w przypadku zamówienia na usługi projektowania architektonicznego oraz usługi projektowania architektoniczno-budowlanego,

chyba, że:

  • zamówienie jest udzielane w trybie negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego, negocjacji bez ogłoszenia lub zamówienia z wolnej ręki;
  • zamówienie ma wartość mniejszą niż progi unijne;
  • przedmiotem zamówienia jest obiekt liniowy w rozumieniu Prawa budowlanego (np. droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna).

W procedurze konkursowej należy stosować ogólne zasady udzielania zamówień, jak np. zasada równego traktowania, uczciwej konkurencji, efektywności, jawności (choć z pewnymi modyfikacjami, gdyż prace konkursowe muszą pozostać anonimowe, aż do momentu dokonania ich oceny merytorycznej).

Nagrody w konkursie

Zgodnie z art. 326 ustawy Pzp zamawiający ma obowiązek przewidzieć w procedurze konkursowej nagrodę. Mogą nią być:

1)       nagroda pieniężna lub rzeczowa albo

2)       zaproszenie autora lub autorów prac konkursowych do negocjacji, odpowiednio w trybie zamówienia z wolnej ręki lub negocjacji bez ogłoszenia, w celu wykonania usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej, której może towarzyszyć dodatkowo nagroda pieniężna lub rzeczowa.

Wyłączenie stosowania części przepisów Prawa zamówień publicznych

Przygotowując i przeprowadzając konkurs, zamawiający nie stosuje regulacji ustawy Pzp:

  • art. 23 – który dotyczy planu postępowań,
  • art. 53–55 – które dotyczą komisji przetargowej (zamiast komisji w konkursie powołuje się sąd konkursowy) i
  • art. 57–60 (dotyczące wykonawców m.in. weryfikacji ich wiarygodności oraz konsorcjum; w konkursie mamy do czynienia z uczestnikami konkursu).

Anonimowość i dostęp do prac konkursowych

Ustawa Pzp wprost wskazuje, że prace konkursowe muszą pozostać anonimowe do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Sąd konkursowy dokonuje identyfikacji wszystkich prac konkursowych po ocenie merytorycznej prac i rozstrzygnięciu konkursu.

Ponad to przepisy ograniczają dostęp do prac konkursowych, które nie zostały wybrane w konkursie. Wgląd do pracy konkursowej dotyczy jedynie tej pracy (oraz opracowania studyjnego na podstawie którego ją przygotowano), która została wybrana w konkursie.

Procedura przeprowadzenia konkursu

Konkurs Pzp może mieć charakter jedno bądź dwuetapowy (o charakterystyce obydwu modeli mowa w art. 329 ustawy Pzp). Konkurs przeprowadza się w procedurze konkursu ograniczonego lub nieograniczonego (art. 327 ustawy Pzp).

Procedura odbywa się zgodnie ze sporządzonym wcześniej przez zamawiającego regulaminem konkursu, który trzeba udostępnić na stronie WWW prowadzonego konkursu. Szczegółową treść tego dokumentu określa art. 333 ustawy Pzp.

Czynności oceny prac oraz wyboru najlepszej pracy konkursowej realizuje sąd konkursowy, który składa się z co najmniej 3 bezstronnych członków. Powołanie sądu konkursowego jest obowiązkiem kierownika zamawiającego. Kierownik może powierzyć sądowi konkursowemu także inne czynności związane z przygotowaniem i prowadzeniem konkursu.

Szczegóły związane z prowadzeniem i zakończeniem procedury konkursu zawarte są w art. 338–art. 358 ustawy Pzp.

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...
Słowa kluczowe:
konkurs