KOSZTORYS ŚLEPY

Stan prawny na dzień: 27.05.2024

Przez „kosztorys ślepy” należy rozumieć kosztorys inwestorski w którym usunięto koszty (ceny jednostkowe oraz wartości wynikające z iloczynu ceny jednostkowej i ilości) poszczególnych pozycji kosztorysowych.

Kosztorys ślepy dołączony jest do dokumentacji zamówienia na roboty budowlane realizowane w formule „buduj”. Ta formuła – w odróżnieniu od formuły „zaprojektuj i wybuduj” – charakteryzuje się tym, że zamawiający udostępnia wykonawcom gotową dokumentację projektową, a wykonawcy obliczają ceną swojej oferty właśnie na podstawie kosztorysu ślepego (ofertowego).

Status kosztorysu ślepego w przetargu 

Kosztorys taki składany jest wraz z ofertą i określa zakres zobowiązania wykonawcy. KIO w wyroku z dnia 14 sierpnia 2020 r. (sygn. akt KIO 1737/20) wyjaśniła, że „(...) niezłożenie wraz z ofertą kosztorysu ofertowego szczegółowego, pomimo złożenia oświadczenia w formularzu ofertowym, że taki kosztorys jest składany, jest brakiem merytorycznym oferty, chodzi bowiem o element oświadczenia woli wykonawcy, który na etapie oceny ofert pozwala na weryfikację przez Zamawiającego oferty w zakresie spełnienia wymogów postawionych w SIWZ [chodzi o Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia o której mówiła ustawa Pzp z 2004 r.; aktualnie, zgodnie z ustawą Pzp z 2019 r., jest to Specyfikacja Warunków Zamówienia – przyp. autora], co do sposobu zbudowania ceny oferty, obejmuje zobowiązanie do świadczenia i związanego z tym rozliczenia za wykonane roboty”.

Kosztorys ślepy sporządzony jest przed wyceną i rozpoczęciem prac, w odróżnieniu od kosztorysu powykonawczego, który służy do ich rozliczenia.

Kosztorys ślepy jako część dokumentacji oferty (wycena prac)

Wykonawca, który wypełnia kosztorys ślepy (ofertowy) i składa go wraz z ofertą musi mieć zatem świadomość, że stanowi on merytoryczną treść oferty. Jego brak skutkuje koniecznością odrzucenia oferty przez zamawiającego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Oferta do której wykonawca – pomimo takiego obowiązku – nie załączył kosztorysu ślepego jest bowiem niezgodna z warunkami zamówienia.

Zobacz także: KOSZTORYS INWESTORSKI, PRZEDMIAR ROBÓT, NAKŁADY RZECZOWE, OBMIAR ROBÓT

Podstawa prawna

ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.).

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce
Słowa kluczowe:
kosztorys inwestorski