Wejście w życie ustawy o ochronie sygnalistów nakłada na niektórych przedsiębiorców szereg nowych obowiązków. Jakich? Od kiedy należy wprowadzić nowe rozwiązania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Wprowadzenie ustawy o ochronie sygnalistów sprawiło, że w ostatnim czasie stało się o nich naprawdę głośno. Nadal jednak nie każdy ma świadomość tego, kim tak naprawdę jest sygnalista. W związku z tym warto wyjaśnić, że pod pojęciem tym kryje się osoba zgłaszająca różnego rodzaju nieprawidłowości istniejące w organizacji, w której jest ona zatrudniona lub z którą współpracuje. Istotne w tym przypadku jest także to, że sygnaliści zgłaszają nieprawidłowości w dobrej wierze, a nie dla własnych korzyści. Organizacje muszą natomiast zapewnić im odpowiednią ochronę przed działaniami odwetowymi i umożliwić anonimowe dokonywanie zgłoszeń. Posłużyć może do tego dedykowana aplikacja, której funkcjonalność zobacz na GoWhistle.com.
Uchwalenie ustawy o ochronie sygnalistów nakłada na organizacje szereg nowych obowiązków, których celem jest zapewnienie im należytej ochrony przed działaniami odwetowymi oraz umożliwienia skutecznego i anonimowego dokonywania zgłoszeń. Jakie firmy muszą przystosować się do nowych przepisów? Otóż, zgodnie z treścią ustawy ich stosowanie to obowiązek dla pracodawców, którzy:
Ustawa o ochronie sygnalistów została przyjęta przez polski sejm w maju 2024 roku i stanowi implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii do krajowych przepisów. Od kiedy zacznie obowiązywać? Otóż, wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 roku i właśnie od tego dnia organizacje, które jej podlegają zobowiązane są do stosowania nowych przepisów w zakresie ochrony sygnalistów.
Jak już wspomniano ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na firmy szereg obowiązków. Chodzi w tym przypadku jednak nie tylko o chronienie ich przed działaniami odwetowymi w związku z dokonanym zgłoszeniem, ale również:
Podsumowując należy stwierdzić, że sygnaliści to osoby, które działają dla dobra organizacji. W związku z tym ustawodawca wprowadził przepisy nakazujące ich ochronę oraz umożliwienie im swobodnego dokonywania zgłoszeń, np. przez dedykowane aplikacje dla sygnalistów.