Gdzie można sprawdzić swój PIT?

Stan prawny na dzień: 21.12.2022
Gdzie można sprawdzić swój PIT?

Rozliczanie się z podatku PIT to obowiązek każdej osoby, która osiągnęła jakiekolwiek dochody podlegające opodatkowaniu. Obecnie w dobie cyfryzacji rozliczanie z tzw. fiskusem staje się coraz łatwiejsze. Co więcej, każdy podatnik może sprawdzić stan swojego rozliczenia online. Jak to zrobić?

Podatek dochodowy od osób fizycznych – podstawowe informacje

Podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tzw. PIT to obowiązkowe świadczenie na rzecz państwa, które musi uregulować każda osoba osiągająca dochody podlegające opodatkowaniu. W tym celu do odpowiedniego urzędu skarbowego składa się deklarację podatkową.

Druk PIT należy dostosować do sposobu i typu osiągniętych dochodów. Przykładowo najpowszechniejszy formularz PIT-37 wypełniają podatnicy, którzy wykazali dochody pochodzące m.in. z pracy na etacie (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło).

Obecnie za sprawą postępującej cyfryzacji składanie deklaracji podatkowych jest w znacznym stopniu ułatwione. Podatnicy mają możliwość skorzystania z komercyjnych programów służących rozliczaniu deklaracji PIT, które są dostępne online.

Ponadto Ministerstwo Finansów udostępniło w tym celu takie narzędzia jak Twój e-PIT, które przeznaczone jest dla zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36 (jeśli nie jest składane ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą), PIT-37 oraz PIT-38.

Wszelkich informacji na temat obowiązujących zasad składania zeznań podatkowych warto szukać na takich portalach jak https://www.pit.pl/twoj-e-pit/ oraz oficjalnych stronach rządowych jak np. www.podatki.gov.pl/.

Twój e-PIT – rozliczanie PIT-u przez internet

Za sprawą szeregu narzędzi udostępnianych przez Ministerstwo Finansów rozliczanie z urzędem skarbowym z roku na rok jest coraz łatwiejsze. Usługa Twój e-PIT umożliwia stosunkowo proste i szybkie rozliczenie z fiskusem w bezpieczny sposób.

Obecnie za sprawą narzędzia e-PIT podatnicy nie muszą samodzielnie wypełniać swoich deklaracji. Zamiast tego Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie danych, którymi dysponuje (m.in. kwoty przychodów, kosztów, zaliczek na podatek czy przyznanych ulg i odliczeń) automatycznie wypełnia roczne zeznania podatkowe, a następnie udostępnia je podatnikom.

Dana osoba może zapoznać się z udostępnionym formularzem, zweryfikować zawarte w nim dane, a następnie zaakceptować druk PIT, a więc złożyć swoje zeznanie roczne. Możliwe jest także uzupełnienie danych, ich modyfikacja czy całkowite odrzucenie wygenerowanego wniosku, a następnie jego samodzielne wypełnienie.

Co więcej, w przypadku zeznań PIT-37 lub PIT-38 podatnik w zasadzie nie musi w żadnym stopniu ingerować w cały proces składania deklaracji, ponieważ zostanie ona automatycznie zaakceptowana przez Krajową Administrację Skarbową po upłynięciu wyznaczonego terminu.

Rozliczanie PIT-u za pośrednictwem narzędzi udostępnianych online niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim ten sposób składania deklaracji owocuje szybszym zwrotem nadpłaty podatku dochodowego. W przypadku druków PIT-37 przy nadpłacie nieprzekraczającej kwoty 5 000 zł najczęściej zwrot podatku przebiega automatycznie w ciągu 7 dni.

Z kolei składanie pozostałych zeznań za pośrednictwem Twój e-PIT (PIT-28, PIT-36 i PIT-38) wiąże się z uzyskaniem zwrotu nadpłaty podatku do 45 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Jest to o wiele krótszy okres w porównaniu do terminu zwrotu nadpłaty podatku w przypadku tradycyjnych deklaracji w formie papierowej (wynosi on do 3 miesięcy).

Ponadto narzędzie Twój e-PIT umożliwia szybkie i łatwe wskazanie organizacji, na rzecz której dana osoba chce przeznaczyć 1,5% swojego podatku dochodowego, a także daje możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Dodatkowo uwzględnia przysługujące podatnikowi ulgi i odliczenia.

Usługa Twój e-PIT – jak sprawdzić swój PIT?

Zarówno ci podatnicy, którzy zdecydowali się na złożenie deklaracji online, jak i osoby składające zeznanie w formie papierowej mają możliwość sprawdzenia swojego PIT-u za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Jest ona dostępna na platformie e-Urząd Skarbowy.

Aby z tego skorzystać, podatnik musi zalogować się na platformie e-Urząd Skarbowy. Warto to zrobić nie tylko ze względu na możliwość łatwiejszego złożenia i sprawdzenia swojego PIT-u czy szybszy zwrot nadpłaty podatku. Na portalu użytkownik znajdzie również wykaz swoich mandatów, numer mikrorachunku podatkowego czy narzędzie e-mikrofirma służące do generowania oraz wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Użytkownik może sprawdzić swój e-PIT na 3 sposoby. Jednym z nich jest logowanie przy pomocy profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Jak założyć profil zaufany? Można to zrobić za pośrednictwem banku, wniosku online przy potwierdzeniu tożsamości podczas rozmowy wideo z urzędnikiem lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC. Po przesłaniu formularza online swoje dane można potwierdzić również podczas wizyty w odpowiedniej placówce.

Następnie, żeby zalogować się na platformę e-Urząd, należy wybrać opcję „Login.gov.pl”, „Profil Zaufany” i tam wprowadzić swoje dane (login/adres e-mail i hasło). Po wykonaniu tego kroku na numer telefonu użytkownika przyjdzie kod autoryzacyjny, który należy wpisać na stronie.

Istnieje również możliwość zalogowania się na platformę przy pomocy aplikacji mObywatel. Jest to kolejne przydatne narzędzie umożliwiające m.in. przechowywanie dokumentów oraz załatwianie spraw urzędowych przy pomocy smartfona.

Logowanie za pośrednictwem aplikacji mObywatel polega na zeskanowaniu dostępnego na stronie kodu QR. Aby to zrobić, najpierw należy zalogować się do panelu aplikacji, wybrać opcję „mTożsamość”, a następnie wskazać komendę „Przekaż do instytucji”.

Użytkownicy nieposiadający profilu zaufanego ani aplikacji mObywatel mogą zalogować się na platformie e-Urząd przy pomocy swojego numer PESEL lub NIP, daty urodzenia oraz kwoty przychodów wykazanych w deklaracji podatkowej z 2020 i 2021 roku. Taki sposób logowania uniemożliwia jednak korzystanie z pozostałych funkcji platformy e-Urząd Skarbowy i ogranicza się do usługi Twój e-PIT.

Słowa kluczowe:
rozliczenie PIT

Powiązane treści