Aż 92% firm budowlanych startuje w przetargach

Stan prawny na dzień: 07.06.2013
młotek

Udział w postępowaniach o zamówienia publiczne to najbardziej efektywna metoda pozyskiwania nowych zamówień – wynika z raportu „Budownictwo w Polsce 2013”.

Firmy KPMG, CEEC Research oraz Norstat dokonały analizy branży budowlanej w Polsce. Z przedstawionego raportu wynika, że przetargi spełniają na tym rynku bardzo istotną rolę. Ich skuteczność została oceniona podobnie zarówno w dużych, jak i małych firmach. W porównaniu do lat poprzednich ocena skuteczności zamówień publicznych jako metody pozyskiwania nowych kontraktów wzrosła (z 6,6 pkt. w 2008 r. do 7,4 pkt. w 2012 r.). Zwiększyła się również liczba przedsiębiorstw biorących udział w procedurach przetargowych (z 80% przypadków w 2008 r. do 92% w 2012 r.).

Uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne chwalili sobie coraz większą przejrzystość przetargów publicznych. W 2008 roku przejrzystość przetargów w ocenie firm budowlanych wynosiła 4,4 pkt., a w odniesieniu do 2012 roku wzrosła z 5,8 pkt. do 6,0 (w skali 1-10). Tym samym powoli zmierzamy w dobrym kierunku.

Według raportu, 85% firm w ubiegłym roku nie spotkała się z korupcją podczas pozyskiwania nowego kontraktu. Niestety nadal 10% z badanych przedsiębiorstw miała negatywne doświadczenia w tej kwestii. Dane te pokazują, że niestety sytuacja nie poprawiła się w porównaniu do ubiegłego roku.

Niepokojące jest również to, że na rynku budowanym istnieje bardzo silna konkurencja, co z kolei powoduje, że firmy przyjmują zlecenia poniżej kosztów. Do możliwości przyjęcia nowego zlecenia przy zerowej lub nawet ujemnej marży przyznaje się jedna trzecia firm, natomiast 58% przedsiębiorstw takie ryzyko podjęła.

Źródło:

Urząd Zamówień Publicznych