Brak beneficjenta w CRBR – kiedy zamawiający musi zgłosić ten fakt odpowiednim służbom?

Stan prawny na dzień: 21.11.2024
Brak beneficjenta w CRBR

W każdym publicznym przetargu powyżej 20 mln/10 mln euro zamawiający musi sprawdzić, czy wykonawca nie podlega wykluczeniu zgodnie z art. 108 ustawy Pzp. Przepis ten mówi o udaremnianiu bądź utrudnianiu ustalenia, że pieniądze pochodzą z przestępstwa, wówczas gdy nie można określić beneficjenta rzeczywistego. Zamawiający sprawdza tę przesłankę za pomocą informacji z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, w zakresie art. 108 ust. 2 ustawy Pzp, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do tego rejestru. Co należy zrobić, jeśli zostanie stwierdzone, że podmiot, który powinien być wpisany do CRBR nie posiada takiego wpisu? Czy fakt ten należy gdzieś zgłosić?

Jeżeli zamawiający nie jest instytucją obowiązaną w rozumieniu ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, to nie ma obowiązku zawiadamiania Generalnego Inspektora o okolicznościach mogących wskazywać na podejrzenie popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Stosownie do art. 74 ust. 1 ustawy, instytucja obowiązana zawiadamia Generalnego Inspektora o okolicznościach, które mogą wskazywać na podejrzenie popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Instytucje obowiązane w rozumieniu ustawy zostały wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy. Są to np.:

  • banki krajowe,
  • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
  • firmy inwestycyjne,
  • pośrednicy ubezpieczeniowi,
  • notariusze.

Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że biorąc pod uwagę stanowisko UZP, zamawiający może zweryfikować brak zaistnienia podstawy wykluczenia (związanej z udziałem podmiotów rosyjskich) w stosunku do konkretnego podmiotu za pomocą wszelkich dostępnych środków (zob. https://www.gov.pl/web/uzp/stosowanie-unijnego-zakazu-udzialu-wykonawcow-rosyjskich-w-zamowieniach).

Jako przykład takich metod weryfikacji można wskazać chociażby ogólnodostępne rejestry inne niż Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, takie jak Krajowy Rejestr Sądowy czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej” (https://crbr.podatki.gov.pl/).

Od 26 kwietnia 2022 r. dostępna jest ponadto lista osób i podmiotów objętych sankcjami (zob. https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami).

Podstawa prawna

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...