Uczestnik konsorcjum nie ma statusu wykonawcy, a w konsekwencji nie ma prawa do samodzielnego zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 12 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 1066/18).
Stosownie do art. 2 pkt 11 ustawy Pzp przez wykonawcę należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Zgodnie z art. 23 ust. 1 i 3 ustawy Pzp wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia, wówczas przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do tych wykonawców.
W omawianym postępowaniu przedsiębiorstwo, które nie złożyło samodzielnie oferty, nie jest w nim wykonawcą. Status wykonawcy przysługuje bowiem podmiotom wspólnie ubiegającym się o zamówienie, a nie każdemu z osobna. Jeżeli osoba reprezentująca spółkę zgłasza przystąpienie do postępowania odwoławczego, wskazując w sposób jednoznaczny, iż działa w imieniu tej spółki, a nie zawiązanego konsorcjum, to nie ma uprawnień do korzystania ze środków ochrony prawnej, które przysługują wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia, a nie pojedynczemu wykonawcy.