Czy wolno żądać ważnego zabezpieczenia należytego wykonania umowy jeszcze przed jej zawarciem?

Stan prawny na dzień: 28.02.2024
Czy wolno żądać ważnego zabezpieczenia należytego wykonania umowy jeszcze przed jej zawarciem?

Czy zamawiający ma prawo żądać od wykonawcy, aby termin obowiązywania zabezpieczenia należytego wykonania umowy był wcześniejszy niż termin, w którym umowa ma obowiązywać? Sprawdź na przykładzie konkretnego postępowania.

Przykładowe case study

Ofertę wykonawcy wybrano w postępowaniu jako najkorzystniejszą. Datę podpisania umowy wyznaczono na 1.12.2023 r., natomiast umowa miała zacząć obowiązywać 1.01.2024 r. Wykonawca przesłał zamawiającemu draft zabezpieczenia należytego wykonania umowy z terminem obowiązywania od 1.01.2024 r., co zamawiający zakwestionował, wskazując, że zabezpieczenie ma obowiązywać od daty podpisania umowy, czyli od 1.12.2023 r. W ocenie zamawiającego po zwrocie wadium wybranemu wykonawcy, zamawiający nie będzie miał możliwości zabezpieczenia swoich roszczeń w przypadku, gdy wykonawca nie przystąpi do wykonywania umowy. Kto ma rację – zamawiający czy wykonawca?

Stanowisko eksperta

Zamawiający ma prawo wymagać, aby zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostało wniesione już w dniu podpisania umowy, chyba że w SWZ określono inny termin, co byłoby możliwe w świetle przepisów ustawy Pzp.

Zgodnie z art. 449 ust. 3 ustawy Pzp zabezpieczenie należytego wykonania umowy wnosi się przed zawarciem umowy, chyba że:

  • ustawa stanowi inaczej lub
  • zamawiający określi inny termin w dokumentach zamówienia (np. w SWZ).

Jednocześnie dopuszczalne jest późniejsze niż w terminie zawarcia umowy wniesienie zabezpieczenia, jeżeli ustawa stanowi inaczej (zob. np. art. 452 ust. 4 i 8 ustawy Pzp). Oznacza to, że zabezpieczenie można złożyć także po zawarciu umowy, ale jednak w określonych sytuacjach. Istotne jest zwłaszcza, jak zostało to określone w SWZ. Warto też zauważyć, że zabezpieczenie może być wniesione w różnych formach określonych w ustawie Pzp tj. oprócz gwarancji, także np. w pieniądzu.

W przedmiotowym przypadku - jak podano w pytaniu - zamawiający wskazał, że zabezpieczenie ma obowiązywać od daty podpisania umowy, czyli od 1.12.2023 r., a zatem przy założeniu, że w SWZ nie określono inaczej, należałoby uznać, że zabezpieczenie wnoszone w formie gwarancji/poręczenia powinno obowiązywać od tej daty, a nie od  1.01.2024 r.

Teoretycznie nie można zupełnie wykluczyć pojawienia się być może jakiegoś roszczenia za naruszenie objęte zabezpieczeniem należytego wykonania umowy już w czasie po podpisaniu umowy.

Podstawa prawna

art. 449 ust. 3, art. 452 ust. 4 i 8 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.).

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...