Zamawiający nie powinien stosować sankcji odrzucenia oferty wobec wykonawcy, który nie udzielił mu wyjaśnień treści oferty. Fakt, że wykonawca nie złożył wyjaśnień, oznacza tylko tyle, że zamawiający ocenia jego ofertę, w szczególności pod kątem zgodności jej treści z treścią siwz, wyłącznie na podstawie treści tej oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 992/18).
Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy Pzp w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Niedopuszczalne jest prowadzenie między nim a wykonawcą negocjacji dotyczących oferty oraz, z zastrzeżeniem określonych sytuacji, dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.
Odwołując się do rozumienia wyrazu „wyjaśnić” w języku polskim, należy stwierdzić, że wyjaśnić to „uczynić coś zrozumiałym”, „podać powody, motywy”. W konkretnym przypadku wskazanie terminu – 7 dni od dnia zawarcia umowy – jest zrozumiałe, jednoznaczne, wobec czego należy uznać, że wezwanie wykonawcy przez zamawiającego stanowi wezwanie do podania powodów, motywów zaoferowania tego terminu, a nie jego potwierdzenia. Kwestią kluczową jest jednak to, czy potwierdzenie treści oferty, zamiast jej wyjaśnienia, stanowi podstawę do odrzucenia oferty wykonawcy.
W praktyce zamówień publicznych odmowa złożenia wyjaśnień co do treści własnej oferty zdarza się rzadko, ponieważ wykonawcy zależy na tym, by zamawiający wybrał jego ofertę i w tym celu dokłada wszelkich starań, by treść oferty była jasna. Nie udzielając wyjaśnień, wykonawca naraża się jednak „jedynie” na ryzyko, że zamawiający, błędnie rozumiejąc treść oferty, uzna ją za niezgodną z siwz, co jednak wcale nie oznacza, że taka niezgodność rzeczywiście musi wystąpić.