Czy zamawiający musi sprawdzić zastrzeżenie PESEL?

Stan prawny na dzień: 16.12.2024
  Czy zamawiający musi sprawdzić zastrzeżenie PESEL?

Czy ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości wprowadza dodatkowe obowiązki w przetargu po stronie podmiotów zamawiających?

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (poz. 1394) nie wprowadza zmian do ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych. Nie wynikają z niej zatem nowe obowiązki dla zamawiających.

Wskazana ustawa nowelizuje kilka ustaw, ustanawiając po stronie określonych podmiotów obowiązki związane z weryfikacją zastrzeżenia numeru PESEL danej osoby przed podjęciem w stosunku do niej określonych czynności czy zawarcia z nią umowy.

Przepisy te nie wprowadzają natomiast zmian do ustawy Pzo, nie ustanawiają również wymogów wobec zamawiających.

Do podejmowania wskazanej w ustawie weryfikacji są zobowiązane m.in. instytucje finansowe, notariusze oraz dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Podstawa prawna

  • ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. poz.1394).
Autor:

Maria Smolczewska

Maria Smolczewska

Maria Smolczewska

Radca prawny, praktyk w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, z bogatym doświadczeniem w obszarze problematyki zamówień publicznych, doradza zarówno zamawiającym jak i wykonawcom