Dokumenty uzupełniane w trybie art. 26 ust. 3 Pzp mogą być opatrzone bieżącą datą, ale pod pewnym warunkiem!

Stan prawny na dzień: 09.10.2017
aa280fd6fa74069c6f1c3efb388c655a3cea6e9b-medium

Dokumenty, które wykonawca uzupełnia na wezwanie zamawiającego z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, mogą być wystawione z bieżącą datą. Jednocześnie jednak w swojej treści muszą potwierdzać spełnianie warunku przez wykonawcę na dzień złożenia oferty (wyrok KIO z 20 kwietnia 2017 r., sygn. akt KIO 707/17).

Zdaniem KIO aktualna treść art. 26 ust. 3 ustawa Pzp nie pozwala przyjąć, że ustawodawca zrezygnował z wymogu, aby składane na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty potwierdzały spełnianie przez:

  • wykonawcę warunków udziału w postępowaniu,
  • oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego

stan z dnia, w którym upłynął termin składania ofert.

Wykonawca nadal jest zobowiązany wykazać – pod rygorem wykluczenia go z postępowania – spełnienie określonych wymogów na dzień składania ofert. Potwierdza to swoim zapewnieniem w dokumencie JEDZ i w odrębnych pisemnych oświadczeniach załączonych do oferty. Taki stan musi się utrzymywać aż do zawarcia umowy.

Zmiana brzmienia art. 26 ust. 3 ustawy Pzp w zeszłorocznej nowelizacji ustawy Pzp ma jedynie taki skutek, że dokumenty uzupełniane przez wykonawców na wezwanie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, mogą być wystawione z bieżącą datą. Jednocześnie w swojej treści mają nadal potwierdzać spełnianie warunku przez wykonawcę na dzień złożenia oferty.

Zgodnie z art. 25a ust. 1 ustawy Pzp, do którego odwołuje się wskazany art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, dokument JEDZ jest oświadczeniem wykonawcy wstępnie potwierdzającym, że wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu. Dotyczy on stanu rzeczywistego z dnia składania ofert. Przepis ten jednoznacznie bowiem stanowi o spełnianiu warunków, a nie ich możliwym hipotetycznym spełnieniu w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, przykładowo na dzień wezwania do złożenia dokumentów potwierdzających warunki. Nie można zatem art. 26 ust. 1 oraz art. 26 ust. 3 ustawy Pzp i „aktualności” wymaganych dokumentów interpretować w oderwaniu od złożonego oświadczenia.

Źródło: Informator UZP nr 2/2017

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...