Ustawodawca nie przewidział definicji ustawowej tak pojęcia „oferta” jak i „wniosek”, jednak to w ocenie Izby nie oznacza, że dokumenty te muszą być rozumiane wąsko wyłącznie jako formularz oferty czy formularz wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 listopada 2019 r., sygn. akt KIO 2138/19).
Nie można pojęcia wniosek rozumieć w oderwaniu od celu, w jakim ten wniosek się składa. Celem tym jest ocena, czy wykonawca może być dopuszczony do udziału w postępowaniu, bo spełnia warunki udziału w postępowania (gdy liczba złożonych wniosków jest równa lub mniejsza niż określona w ogłoszeniu) lub spełnia warunki udziału w postępowaniu i został wyłoniony na podstawie kryteriów selekcji (gdy liczba wykonawców jest większa niż określona w ogłoszeniu).
W konsekwencji celem złożenia wniosku nie jest jedynie wyrażenie woli wzięcia udziału w dialogu konkurencyjnym, ale także wykazanie co najmniej spełniania warunków udziału w postępowaniu.
To oznacza, że elementem wniosku są oświadczenia wykonawców, służące wstępnemu wykazaniu, a na żądanie zamawiającego także wykazaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu. Powinny one być udostępniane na zasadach wynikających z ustawy Pzp. Wliczyć w to należy oświadczenia, które podlegały poprawieniu, złożeniu, uzupełnieniu, wyjaśnieniu i które automatycznie stały się częścią wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Więcej na temat procedury przetargu ograniczonego przeczytasz w dziale Tryby i sposoby udzielania zamówień