Jak w praktyce odtajnić ofertę po wyroku KIO?

Stan prawny na dzień: 29.11.2023
Jak w praktyce odtajnić ofertę po wyroku KIO?

Zamawiający otrzymał wyrok KIO, w którym Izba nakazała mu odtajnić ofertę wykonawcy. Czy w tej sytuacji zamawiający ma obowiązek poinformować wykonawcę o odtajnieniu jego oferty zgodnie z wyrokiem i równocześnie przekazać dokumentację innym wykonawcom? Czy może powinien najpierw zawiadomić wykonawcę o swoim zamiarze i odczekać 14 dni na wniesienie skargi?

W przedstawionych okolicznościach zamawiający może wykonać wyrok KIO (zawiadomić wykonawcę o odtajnieniu jego oferty a następnie przekazać odtajnione informacje wykonawcom, którzy o nie wnioskowali), nie czekając na upływ terminu na wniesienie skargi.

Zgodnie z art. 577 ustawy Pzp zamawiający nie może zawrzeć umowy do czasu ogłoszenia przez Izbę wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze. Oznacza, to że po ogłoszeniu wyroku KIO lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze zakaz zawarcia umowy przestaje obowiązywać nawet, gdy:

  • nie upłynął jeszcze termin na wniesienie skargi,
  • wniesiono skargę.

W okolicznościach tej sprawy zamawiający może zatem przystąpić do wykonania czynności zmierzających do zawarcia umowy, czyli tutaj wykonania wyroku KIO bezpośrednio po odczytaniu wyroku.

Izba oceniła, iż dokumenty zastrzeżone przez wykonawcę jako poufne nie zasługują na taką ochronę. Tym samym zamawiający został zobowiązany do tego, by je odtajnić.

Propozycja treści pisma zamawiającego do wykonawcy, którego oferta ma być odtajniona:

W celu wykonania wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia ……………… r. wydanego w sprawie o sygn. akt KIO ……………., zamawiający niniejszym informuje o odtajnieniu nw. informacji: ………………………………………………………………

W konsekwencji ww. odtajnienia zamawiający uznaje za nieobjęte tajemnicą przedsiębiorstwa: ……………………………………..

Tym samym informacje te zostaną udostępnione wykonawcom wnioskującym o umożliwienie wglądu w dokumentację postępowania.

Bezpośrednio po odtajnieniu informacji należy je przekazać wykonawcom, którzy o nie wnioskowali. Zgodnie bowiem z art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp oferty wraz z załącznikami udostępnia się niezwłocznie po otwarciu ofert, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia otwarcia ofert, z uwzględnieniem art. 166 ust. 3 lub art. 291 ust. 2 ustawy Pzp zdanie drugie.

Podstawa prawna

  • art. 74 ust. 2 pkt 1, art. 577 ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach  w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. poz. 835).
Autor:

Anna Żochowska

Anna Żochowska

Anna Żochowska

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie pracuje w departamencie ds. zamówień publicznych w jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce