Wyłącznie osoby formalnie pełniące samodzielne funkcje techniczne przy wykonywaniu robót budowlanych, w ramach wynikających z tego obowiązków i uprawnień określonych przepisami Prawa budowlanego, mogą być uznane za pełnoprawnych uczestników tego procesu. W konsekwencji mogą potem powoływać się na doświadczenie zdobyte w ramach realizacji takiej pracy (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 27 lipca 2018 r., sygn. akt KIO 1399/18).
Zgodnie z art. 45 ust. 2 Prawa budowlanego przed rozpoczęciem robót budowlanych należy dokonać w dzienniku budowy wpisu osób, którym zostało powierzone kierownictwo, nadzór i kontrola techniczna robót budowlanych. Osoby te są zobowiązane potwierdzić podpisem przyjęcie powierzonych im funkcji.
Jeżeli dana osoba nie zgodziła się – przez złożenie podpisu w dzienniku budowy – na przyjęcie od określonego dnia obowiązków powierzanych kierownikowi robót, nie może potem skutecznie twierdzić, że przy wykonywaniu tych robót pełniła taką samodzielną funkcję techniczną.
Nawet jeżeli wykonywała faktycznie czynności przypisywane kierownikowi robót, nie ponosiła za to odpowiedzialności przypisywanej osobie, która formalnie wyraziła zgodę na pełnienie samodzielnej funkcji technicznej.Taki quasi-kierownik robót nie jest jednym z uczestników procesu budowalnego, o których mowa w art. 17 Prawa budowlanego.
Opracowanie: