Kiedy wykonawca musi podać zamawiającemu nazwy zatrudnianych podwykonawców? Sprawdź w opinii UZP

Stan prawny na dzień: 05.02.2018
0f5e82e8cca1f8ba2db848e8bb0a5d6cc763f9e7-medium

Niepodanie przez wykonawców informacji, o których mowa w art. 36b ust. 1 ustawy Pzp tj. firm podwykonawców wraz ze składaną ofertą, nie może skutkować negatywnymi konsekwencjami, w tym w szczególności odrzuceniem ofert. Informacja dotycząca imion i nazwisk (firm) podwykonawców nie posiada bowiem waloru treści oferty. Taki wniosek płynie z opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych opublikowanej w Informatorze nr 4/2017.

W jednej z najnowszych publikacji UZP dokonano wykładni przepisów art. 36b ustawy Pzp. Przypomnijmy, iż zgodnie z tą regulacją zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom i podania firm podwykonawców. W przypadku zamówień na roboty budowlane lub usługi, które mają być wykonane w miejscu podlegającym bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego, zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia wykonawca, o ile są mu już znane, podał:

  • nazwy albo imiona i nazwiska oraz
  • dane kontaktowe

podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w takie roboty budowlane lub usługi.

Przepis ten budził wątpliwości zarówno zamawiających jak i wykonawców. Wskazywano niejednokrotnie, iż podanie nazwy podwykonawców na etapie składania ofert jest wymogiem niecelowym i nadmiernym, w sytuacji gdy wykonawca nie wie jeszcze, czy faktycznie będzie realizował zamówienie, o które się stara. 

Stanowisko UZP potwierdza jednak ugruntowaną już wśród uczestników postępowań tezę, iż art. 36b ust. 1 ustawy Pzp odnosi się do projektu czy pewnego zarysu listy proponowanych przez wykonawcę podwykonawców. Nie stanowi przy tym podstawy do ukształtowania obowiązku wskazania nazw wykonawców już na etapie składania ofert, wtedy gdy jeszcze żaden z wykonawców nie ma pewności co do wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Autor opinii wskazuje, że: „W świetle przepisów ustawy Pzp, wykonawca zobowiązany jest do wypełnienia obowiązku wynikającego z treści art. 36b ust. 1 ustawy Pzp w momencie, gdy pozna krąg podmiotów, z którymi podejmie współpracę na zasadach podwykonawstwa”.

Na uzasadnienie swojego stanowiska przytacza treści:

1)      standardowego formularza jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (pkt D Informacje dotyczące podwykonawców) oraz

2)      art. 71 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE.

Przykładowo w formularzu JEDZ wykonawca wskazuje, czy zamierza zlecić osobom trzecim podwykonawstwo jakiejkolwiek części zamówienia. Jeśli tak, to w świetle wzoru ww. formularza jest zobowiązany podać wykaz proponowanych podwykonawców, jeśli jest mu on wiadomy. Dyrektywa oraz jednolity dokument zamówienia niewątpliwie dopuszczają zatem sytuację, w której na etapie składania oferty pełna lista podwykonawców nie jest jeszcze znana i nie musi zostać ujawniona.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...
Słowa kluczowe:
podwykonawcyzamawiający