Artykuł 30a ustawy Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość określenia w opisie przedmiotu zamówienia, kryteriach udzielenia zamówienia oraz w warunkach realizacji zamówienia, wymogu posiadania określonej etykiety (oznakowania), w tym m.in. etykiety społecznej lub ekologicznej. Urząd Zamówień Publicznych przypomina w Informatorze nr 4/2018 o koniecznych do spełnienia przesłankach, by móc zastosować taką konstrukcję w siwz oraz innych ważnych kwestiach związanych z tym tematem.
Aby móc skorzystać z tego uprawnienia, oznakowanie musi łącznie spełnić 5 warunków:
1) wymagania dotyczące oznakowania dotyczą wyłącznie kryteriów, które są związane z przedmiotem zamówienia, i są odpowiednie dla określenia cech robót budowlanych, dostaw lub usług będących przedmiotem tego zamówienia,
2) wymagania dotyczące oznakowania bazują na obiektywnie możliwych do sprawdzenia i niedyskryminujących kryteriach,
3) warunki przyznawania oznakowania są przyjmowane w drodze otwartej i przejrzystej procedury, w której mogą uczestniczyć wszystkie zainteresowane podmioty, w tym te, które należą do administracji publicznej, konsumenci, partnerzy społeczni, producenci, dystrybutorzy oraz organizacje pozarządowe,
4) oznakowania są dostępne dla wszystkich zainteresowanych stron,
5) wymagania dotyczące oznakowania są określane przez podmiot trzeci, na który wykonawca ubiegający się o oznakowanie nie może wywierać decydującego wpływu.
Zamawiający mogą wymagać posiadania przez zamawiane produkty i usługi konkretnych oznakowań, ale muszą jednocześnie zaakceptować wszystkie inne oznakowania, które potwierdzają, że dane produkty i usługi spełniają równoważne wymogi jak te określone w wymaganej etykiecie.
Ponadto jeśli wykonawca nie może uzyskać etykiety w terminie, wolno mu przedstawić za pomocą innych środków dowodowych, że jego produkty bądź usługi, spełniają określone wymagania zamawiającego. Może to być np. dokumentacja techniczna producenta, którą wykonawca udowadnia, że oferowany przez niego przedmiot odpowiada wymogom zamawiającego związanym z oznakowaniem.
Kryteria, na jakich opiera się przyznawanie danego oznakowania, muszą dotyczyć przedmiotu zamówienia, który ma być zrealizowany w ramach danego zamówienia, we wszystkich aspektach oraz na wszystkich etapach jego cyklu życia, ale nie muszą one być istotną cechą tego przedmiotu zamówienia. Przykładowo kryteria te mogą dotyczyć procesu produkcji, dostarczania lub wprowadzania tych robót budowlanych, dostaw lub usług na rynek albo innego etapu cyklu życia tych robót budowlanych, dostaw lub usług. Zamawiający nie powinni natomiast wymagać od oferentów, by prowadzili określoną politykę społeczną lub środowiskową odpowiedzialności przedsiębiorstw.
Jeśli przyznanie danego oznakowania opiera się również na kryteriach, które nie są związane z przedmiotem zamówienia, a jednocześnie spełnia wszystkie pozostałe warunki z art. 30a ust. 1 ustawy Pzp, zamawiający nie może wskazać tego konkretnego oznakowania. Wolno mu natomiast w opisie przedmiotu zamówienia odwołać się do wybranych wymogów określonych w specyfikacji etykiety, które są związane z przedmiotem zamówienia.
Źródło: Informator UZP nr 4/2018, www.uzp.gov.pl