Kolejne zmiany w Pzp w związku z nowelizacją Prawa energetycznego

Stan prawny na dzień: 13.09.2013
36933984

11 września 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. W związku z tym konieczna była również zmiana niektórych przepisów Pzp, aby dostosować je do nowego stanu prawnego.

W związku z uchwaleniem zmian w Prawie energetycznym w ustawie Pzp dokonano dwóch zmian. Pierwsza z nich dotyczy art. 67. Dodano w nim kolejny przepis ust. 5. Zgodnie z nim zamawiający może odstąpić od stosowania przepisów art. 27, art. 68 ust. 2 i art. 139 w przypadku zamówień udzielanych w trybie zamówienia z wolnej ręki na dostawy dokonywane na giełdzie towarowej, w tym na giełdzie towarowej innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wprowadzenie tych zmian ma na celu dostosowanie procedury zamówieniowej do specyfiki zamówień dokonywanych na giełdzie towarowej, w toku której nie jest możliwe dochowanie wymogu zawarcia umowy w formie pisemnej z uwagi na anonimowość dokonywania transakcji oraz wymogu złożenia najpóźniej z wraz zawarciem umowy oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu.

Kolejna zmiana dotyczy art. 138a w ust. 1 Pzp. Zmodyfikowano wyłączenie regulacje dla zamawiających sektorowych poprzez wyraźne wskazanie, iż zamawiający prowadzący działalność wymienioną w art. 132 ust. 1 pkt 1 i 3 nie stosują ustawy do udzielania zamówień sektorowych także na dostawy paliw gazowych oprócz energii elektrycznej i ciepła.

„Zmiany te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorstw gazowniczych prowadzących działalność sektorową tj. działalność polegającą na tworzeniu sieci przeznaczonych do świadczenia publicznych usług związanych z produkcją, przesyłaniem lub dystrybucją gazu lub dostarczania gazu do takich sieci lub kierowania takimi sieciami” – poinformował Urząd Zamówień Publicznych.

 

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat  - kup książkę Prawo energetyczne 2013

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Urząd Zamówień Publicznych

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl