Konsekwencje braku daty na oświadczeniu z art. 56 ustawy Pzp

Stan prawny na dzień: 22.07.2024
Konsekwencje braku daty na oświadczeniu z art. 56 ustawy Pzp

Czy brak daty na złożonym oświadczeniu o niekaralności z art. 56 ustawy Pzp  opatrzonym własnoręcznym podpisem może być traktowany przez kontrolę tak samo jak niezłożenie oświadczenia? Sprawdź, co na to nasz ekspert.

W moim przekonaniu brak daty nie przekreśla prawidłowości złożonego oświadczenia.

Komu należy przedstawić oświadczenie?

Artykuł 56 ust. 4 ustawy Pzp stanowi, że osoby, o których mowa w art. 56 ust. 1 i 3 ustawy Pzp, składają, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, oświadczenie w formie pisemnej o istnieniu albo braku istnienia okoliczności, o których mowa odpowiednio w art. 56 ust. 2 lub 3

Przed odebraniem oświadczenia, kierownik zamawiającego lub osoba, której powierzył czynności w postępowaniu, uprzedza osoby składające oświadczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Z przywołanego przepisu wynika wprost, że oświadczenie składa się kierownikowi zamawiającego (lub osobie której powierzył czynności w postępowaniu).

Data złożenia oświadczenia

Do ustalenia momentu złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 56 ustawy Pzp, należy zastosować art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego. Wskazuje on, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Złożenie oświadczenia wymaga dwóch elementów:

  • przygotowania komunikatu i
  • świadomego skierowania tego komunikatu do adresata (wysłania/przekazania/dostarczenia).

Co istotne, jak wyjaśnił Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w postanowieniu z 21 marca 2022 r., (sygn. akt I CSK 978/22): „(...) w rozumieniu art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360) możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia przez adresata nie może być utożsamiana z rzeczywistym zapoznaniem się przez niego z tym oświadczeniem, co oznacza, że skuteczne złożenie oświadczenia woli następuje także w sytuacji, w której co prawda adresat oświadczenia woli nie zna jego treści, ale miał realną możliwość zapoznania się z nią, gdyż doszła ona do niego w taki sposób, że mógł się z nią zapoznać.

Na składającym oświadczenie woli spoczywa zatem ciężar dowodu, że doszło ono do adresata w sposób umożliwiający mu – według zasad doświadczenia życiowego – zapoznanie się z jego treścią”.

Skuteczne złożenia oświadczenia z art. 56 ustawy Pzp nastąpi więc, jeżeli składający oświadczenie opatrzy je własnoręcznym podpisem i z treścią takiego oświadczenia będzie mógł zapoznać się kierownik zamawiającego (lub osoba której powierzył czynności w postępowaniu). Bez znaczenia dla skuteczności złożenia oświadczenia jest to, czy dokument został opatrzony jakąkolwiek datą, czy też nie.

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.