Zamawiający nie może formułować zarzutów dotyczących technicznych oraz formalnych aspektów oferty, nie wskazując żadnej podstawy własnych twierdzeń lub wątpliwości. Obowiązkiem zamawiającego jest przy tym rozwiewać wszelkie wątpliwości w drodze wyjaśnień składanych przez wykonawcę, a nie poprzez lekturę nieujawnionych materiałów internetowych. Zaniechanie w tym zakresie spowodowało przedwczesność czynności odrzucenia oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 czerwca 2022 r. sygn. akt KIO 1541/22).
W badanej sprawie uzasadnienie czynności uniemożliwiało pełne odniesienie się do twierdzeń zamawiającego, ponieważ nie wiadomo, na jakiej podstawie je sformułowano. Zamawiający prawdopodobnie bazował na informacjach internetowych. Przy czym nie jest jasne, na jakich informacjach oraz czy były one aktualne.
Bezpodstawne i sprzeczne z SWZ było również nadawanie większej mocy dowodowej informacjom pozyskanym przez zamawiającego „na własną rękę” z Internetu niż dokumentom pochodzącym od producenta i żądanym właśnie w tym celu przez zamawiającego w SWZ.
Zgodnie z decyzją zamawiającego wykonawcy nie byli zobowiązani załączać do oferty ani przedkładać na jego wezwanie żadnych dodatkowych informacji, opisów, katalogów, specyfikacji technicznych lub innych dokumentów potwierdzających spełnienie przez zaoferowane dostawy wymagań wskazanych w SWZ.
Więcej na temat wyjaśnień treści oferty piszemy m.in. tutaj: