Ponieważ wykaz materiałów miał walor treści oferty w ogóle nie może tu znaleźć zastosowania art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Uzupełnienie w tym trybie prowadziłoby do obejścia zakazu zmiany treści oferty, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy Pzp. Aby dokument mógł potwierdzać treść oferty musi ona najpierw w niej zaistnieć do upływu terminu składania ofert, a nie być następczo wprowadzana wyłącznie na podstawie uzupełnianego dokumentu (wyrok KIO z 13 listopada 2016 r., sygn. KIO 2064/16).
W rozpatrywanej sprawie z przywołanych postanowień specyfikacji jednoznacznie wynikało, że zamawiający podniósł wykaz materiałów do rangi istotnego elementu treści oferty. Poza podaniem ceny oferty, czyli wysokości ryczałtowego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych objętych przedmiotem zamówienia, wymagał także skonkretyzowania wszystkich materiałów, jakie zostaną użyte przy ich wykonywaniu.
Twierdzenie odwołującego jakoby zamiar użycia materiałów opisanych przez zamawiającego w dokumentacji technicznej jako punkty odniesienia dla dopuszczonych materiałów równoważnych, zwalniał go z obowiązku sporządzenia wykazu materiału, w oczywisty sposób nie znajdował oparcia w treści siwz. Przede wszystkim, ponieważ złożona oferta nie zawierała podpisanego przez wykonawcę przedmiaru robót lub innego dokumentu opisującego materiały. Dlatego też nie sposób stwierdzić, że odwołujący wyraził wolę użycia wyłącznie wskazanych w tej dokumentacji materiałów.