Odrzuceniu podlega oferta bezsprzecznie niezgodna z SWZ. Oczekiwania zamawiającego nie mają znaczenia, jeżeli nie zostały jasno i jednoznacznie wyrażone w SWZ.
Zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp zamawiający odrzuca ofertę jeżeli jej treść jest niezgodna z warunkami zamówienia. Z brzmienia tego przepisu wynika, że ustalenie niezgodności treści oferty z SWZ musi być pewne, nie budzące żadnych wątpliwości. Jednocześnie ocena ta nie może być oceną subiektywną, wynikającą z przekonania zamawiającego. Musi wynikać z okoliczności obiektywnych, które potwierdzają w sposób jednoznaczny fakt niezgodności oferowanego przedmiotu zamówienia z wymaganiami SWZ. Dla prawidłowości takiej oceny niezwykle istotne znaczenie ma jakość treści SWZ. Nieczytelne i niejasne wymagania mogą powodować trudności w sformułowaniu treści oferty. Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej oraz sądów okręgowych w tym zakresie nie pozostawia wątpliwości, że postanowienia SWZ muszą być interpretowane zgodnie z ich literalnym brzmieniem. Nie mają zatem znaczenia oczekiwania zamawiającego, które nie zostały wyrażone w SWZ w sposób jasny i jednoznaczny, a wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinny być interpretowane na korzyść wykonawcy.
Odrzuceniu może podlegać oferta, wyłącznie w przypadku, gdy nie ma żadnych wątpliwości, co do niezgodności treści oferty z SWZ w zakresie merytorycznym. Nie jest wystarczające zatem stwierdzenie, że oferta nie zawiera treści oczekiwanych przez zamawiającego, zwłaszcza wówczas, gdy oczekiwania te nie zostały jednoznacznie wyrażone w treści SWZ.
Sygnatura
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 listopada 2024 r. sygn. akt KIO 3867/24