Odpowiedzi na pytania do siwz mają charakter bezwzględnie wiążący

Stan prawny na dzień: 04.09.2018
edca3778bfc1fdc291ed160ca4b53fdc2337d9fa-small

Odpowiedzi na pytania udzielane przez zamawiającego stanowią integralną część siwz. Pogląd ten jest ugruntowany w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej i sądów okręgowych, a co za tym idzie, zarówno zamawiający, jak i wykonawcy, są nimi związani (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 929/18).

Nie bez znaczenia pozostaje umocnienie tego twierdzenia, poprzez jednoznaczne wskazanie w rozpoznawanym postępowaniu w treści siwz, że „w przypadku rozbieżności pomiędzy treścią niniejszej siwz, a treścią udzielonych odpowiedzi, jako obowiązującą należy przyjąć treść pisma zawierającego późniejsze oświadczenie zamawiającego”.

Wobec tego, nie ulega wątpliwości, że wykonawca jest zobowiązany do wykazania spełniania wymogów zmodyfikowanych odpowiedzią zamawiającego na zadane pytanie.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...