Uprawnienie zamawiającego do kształtowania opisu przedmiotu zamówienia zgodnie z jego potrzebami nie oznacza prawa do zupełnie dowolnego określenia wymagań. Zamawiający nie powinien obciążać wykonawcy swoimi żądaniami w stopniu wykraczającym ponad uzasadnione potrzeby jednostki zamawiającej.
Zamawiający ma prawo do wskazania w dokumentacji określonych wymagań, przy czym zawężenie kręgu potencjalnych wykonawców może nastąpić nie w celu preferowania określonego podmiotu i naruszenia zasady konkurencji, ale po to by uzyskać produkt najbardziej odpowiadający potrzebom zamawiającego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 959/18).
Zamawiający powinien działać w granicach określonych art. 3531 oraz art. 5 Kodeksu cywilnego, co oznacza, że postanowienia opisu przedmiotu zamówienia nie mogą być sprzeczne z właściwością stosunku zobowiązaniowego, ustawą lub zasadami współżycia społecznego. Nie mogą również przekraczać granic swobody umów, kształtując rażąco nierównomiernie wzajemne prawa i obowiązki.
Nie oznacza to jednak, że wymaga się od zamawiającego, aby dopuścił on do postępowania wszystkich zainteresowanych zamówieniem. Skonkretyzowane, obiektywne potrzeby zamawiającego mogą usprawiedliwić utrudnienie uczciwej konkurencji przy opisie przedmiotu zamówienia. Zamawiający może wprowadzić tam wymogi, które ograniczą krąg potencjalnych podmiotów, po to by uzyskać przedmiot faktycznie odpowiadający jego obiektywnym potrzebom.