Zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy Pzp zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia wymagane cechy dostaw, usług lub robót budowlanych. Cechy te mogą odnosić się w szczególności do określonego procesu, metody produkcji, realizacji wymaganych dostaw, usług lub robót budowlanych bądź do konkretnego procesu innego etapu ich cyklu życia. Może wystąpić przy tym sytuacja, że wskazane czynniki nie są ich istotnym elementem, pod warunkiem że są one związane z przedmiotem zamówienia oraz proporcjonalne do jego wartości i celów. Z powołanego przepisu wynika, że opisane przez zamawiającego cechy przedmiotu zamówienia powinny być związane z przedmiotem zamówienia oraz proporcjonalne do jego celów (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt KIO 1951/21).
W rozpoznawanej sprawie zamawiający opisał przeznaczenie zamawianego stadionu dla społeczności miasta oraz miejscowych klubów sportowych. Zamawiany stadion nie był zatem obiektem przeznaczonym do przeprowadzania zawodów wysokiej rangi, sprzyjającym osiąganiu rekordów. Zamawiający wskazał bowiem, że na stadionie mogą być rozgrywane mistrzostwa Polski i mityngi ogólnopolskie i to jedynie w wybranych konkurencjach, zawody okręgowe, lokalne i szkolne. Wymiary boiska piłkarskiego dopuszczały rozgrywanie zawodów piłki nożnej o mistrzostwo III ligi. Już to postanowienie SWZ czyniło zarzut naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy całkowicie chybionym.
Wywody zawarte w odwołaniu zmierzały do tego, by nakłonić zamawiającego, aby dopuścił nawierzchnię przeznaczoną dla profesjonalistów, na której mogli trenować najlepsi biegacze w kraju oraz na której mogły być bite rekordy i przeprowadzane zawody o randze międzynarodowej. Tymczasem nie było to objęte zamiarem zamawiającego.
Zamawiający chciał bowiem zaspokoić interes lokalnej społeczności stwarzając warunki do aktywności fizycznej i w przeważającym zakresie – amatorskiego uprawiania sportu.
Więcej o regułach, jakie rządzą opisem przedmiotu zamówienia, piszemy m.in. w artykułach: