Art. 17 ust. 1 ustawy Pzp zawiera katalog okoliczności powodujących konieczność wyłączenia się osób wykonujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Tak jak dotychczas osoby te zobowiązane są złożyć pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności powodującej konieczność wyłączenia. Nowelizacja wprowadziła jednak pewne modyfikacje związane z potwierdzaniem braku podstaw do wyłączenia się z procedury.
Nowością jest nałożony na kierownika zamawiającego obowiązek uprzedzenia osoby składającej potwierdzenie z art. 17 ust. 1 ustawy Pzp o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wydaje się, że najprostszym ku temu sposobem będzie zawarcie odpowiedniej formuły pouczającej w samej treści oświadczenia.
Dodatkowo kierownik zamawiającego lub osoba, której powierzył czynności w postępowaniu, jest zobowiązana odebrać oświadczenie o istnieniu lub braku okoliczności, ale tylko tych wskazanych w ust. 1 pkt 2–4 art. 17, od osób:
Ta obiektywnie zagrażająca bezstronności relacja pomiędzy pracownikami zamawiającego lub innymi zatrudnionymi przez zamawiającego osobami a wykonawcami to przede wszystkim:
Obowiązują przy tym zasady odpowiedzialności i pouczenia jak opisane powyżej.
Dyrektywa i w konsekwencji ustawodawca polski rozszerza katalog osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia o braku przesłanek do wyłączenia.
Obecnie osoby, które powinny złożyć oświadczenie, to osoby:
Powyższe zasady służą zachowaniu przejrzystości w postępowaniu, omówionej w komentarzu do art. 7.