Zamawiający nie ma podstaw do potraktowania oświadczenia jako treść oferty wykonawcy i z pominięciem jej treści oferty, odrzucić tę ofertę jako niezgodną z warunkami zamówienia.
Dla wypełnienia się przesłanki odrzucenia oferty, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 5 6ustawy Pzp, konieczne jest uchwycenie, na czym konkretnie polega niezgodność oferty z warunkami zamówienia, czyli co i z jakiego względu jest niezgodne z określonymi, jednoznacznie opisanymi warunkami zamówienia. Wystąpienie niezgodności treści oferty z warunkami zamówienia jest podstawą odrzucenia oferty wówczas, gdy niezgodność ta ma charakter zasadniczy i nieusuwalny. Kluczowe znaczenie ma zatem treść oferty. W konsekwencji, skoro oświadczenie według określonego załącznika nie było wymagane na równych zasadach od wszystkich wykonawców, trudno uznać je za treść oferty, podlegającą ocenie na etapie badania i oceny ofert.
KIO uznała, że oświadczenia przedwcześnie złożonego przez wykonawcę z własnej inicjatywy, nie można traktować jako "wyjaśnień i dowodów" składanych w ramach wyjaśnień oferty czy jej rażąco niskiej ceny, do których są wzywani wykonawcy. Zamawiający nie wzywał tego wykonawcy do takich wyjaśnień. Zwrócono przy tym uwagę, że wykonawca nie stawiał zarzutu zaniechania wezwania tej czynności, lecz zmierzał do odrzucenia oferty konkurenta, pomijając przy tym treść tej oferty. W konkurencyjnej ofercie zostało złożone przez wykonawcę oświadczenie: OŚWIADCZAMY, że zapoznaliśmy się z Projektowanymi Postanowieniami Umowy, określonymi w Załączniku nr 4 do Specyfikacji Warunków Zamówienia i ZOBOWIĄZUJEMY się, w przypadku wyboru naszej oferty, do zawarcia umowy zgodnej z niniejszą oferta na warunkach, w nich określonych.
Sygnatura
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 lipca 2024 r. sygn. akt KIO 2428/24