Platforma e-Zamówienia i Miniportal e-Zamówień – narzędzia pomocne w elektronizacji

Stan prawny na dzień: 25.04.2018
60bf0c96b36e1ba166507ef7e6944010ecd4a778-medium

Projekt techniczny oraz wypracowanie standardu usług i danych Platformy e-Zamówienia powinno nastąpić do 15 maja 2018 r. Po opracowaniu powyższych dokumentów zostaną one udostępnione zamawiającym i dostawcom Portali e-Usług w celu umożliwienia im integracji z Platformą e-Zamówienia. Jednocześnie planuje się stworzenie Miniportalu e-Zamówień, który będzie dostępny dla całego rynku zamówień na wypadek niewdrożenia w terminie do 18 października 2018 r. pełnej wersji modelu docelowego – czyli Platformy e-Zamówienia i Portali e-Usług.

Kluczowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone na wybór wykonawcy do budowy Platformy e-Zamówienia zostało sfinalizowane. W kwietniu br. Ministerstwo Cyfryzacji zawarło umowę z firmą Enterprise Services Polska Sp. z o.o. Jej przedmiotem jest „Zaprojektowanie, budowa i wdrożenie Platformy e-Zamówień wraz z usługą hostingu”. Pierwszy i drugi etap przedmiotu umowy obejmie wypracowanie szczegółowych rozwiązań technicznych dotyczących integracji Portali e-Usług z Platformą e-Zamówienia. Planowane są także prace nad stworzeniem państwowego Portalu e-Usług, który będzie stanowił istotny instrument w polityce zakupowej państwa.

UZP przewidując ryzyko, że do 18 października 2018 r. nie nastąpi pełne wdrożenie centralnej Platformy e-Zamówień i Portali e-Usług, podjął działania zmierzające do udostępnienia przyjaznego i nieodpłatnego rozwiązania umożliwiającego komunikację elektroniczną między zamawiającym i wykonawcami. Narzędzie ma umożliwiać w szczególności elektroniczne składanie ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oświadczeń, w tym JEDZ, w zgodzie z wymogami określonymi przez dyrektywy UE.

Zaawansowane działania związane z przygotowaniem Miniportalu e-Zamówień prowadzone są przez Urząd Zamówień Publicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Projektowane rozwiązanie będzie rozwiązaniem ogólnodostępnym, uniwersalnym i nieodpłatnym, szczególnie przydatnym zamawiającym, którzy nie posiadają własnych narzędzi informatycznych do obsługi postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego będą mogli składać do zamawiających w sposób bezpieczny, przede wszystkim oferty, jak również wnioski o dopuszczenie do udziału  w postępowaniu oraz oferty wstępne.

Wersja testowa tego rozwiązania powstanie nie później niż w sierpniu br. Od dnia 
1 października 2018 r. będą mogli z niej korzystać wszyscy zamawiający. Powyższe rozwiązanie będzie funkcjonować do momentu pełnego wdrożenia modelu docelowego – czyli Platformy e-Zamówienia i Portali e-Usług.

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...