Podstawowe zasady wynikające z ustawy Pzp

Stan prawny na dzień: 19.09.2024
  Podstawowe zasady wynikające z ustawy Pzp

Przejrzystość, proporcjonalność oraz uczciwa konkurencja to podstawowe zasady wynikające z ustawy Pzp.

Art. 16 ustawy Pzp stanowi, że "Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób:

1) zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców;

2) przejrzysty;

3) proporcjonalny."

Przepis ten wyraża podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych. W konsekwencji wszystkie działania zamawiającego w zakresie przygotowania i przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podlegają ocenie przez pryzmat zasad wymienionych w art. 16 ustawy Pzp. Obowiązek uwzględniania tych zasad jest właściwy zarówno w odniesieniu do przygotowania, jak i przeprowadzenia postępowania.
Zarzut naruszenia art. 16 pkt 1) i 2) ustawy Pzp może zostać wysunięty na przykład w zakresie  prowadzenia postępowania w sposób nieprzejrzysty, w tym oceny ofert w odniesieniu do nieaktualnego opisu przedmiotu zamówienia oraz braku zapewnienia zachowania zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców w związku z naruszeniem wyżej wymienionych przepisów ustawy. W tym poprzez przyjęcie oferty wykonawcy, która jest niezgodna z warunkami zamówienia.

Sygnatura

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 23 lipca 2024 r. sygn. akt  KIO 2377/24

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...