W przypadku wymogu dysponowania „środkami finansowymi”, KIO stoi na stanowisku, iż każdorazowo chodzi tutaj o zdolność finansową rozumianą jako możliwość dysponowania środkami pieniężnymi, czego nie można utożsamiać ze sferą majątkową wykonawcy. Jednostki uczestnictwa reprezentujące prawa majątkowe uczestnika funduszu inwestycyjnego czy papiery wartościowe zapisane na rachunku maklerskim nie są tożsame ze środkami pieniężnymi. Stąd złożenie informacji pochodzącej od banku określającej stan jednostek uczestnictwa nie potwierdza zdolności finansowej (wyrok z 10 grudnia 2019 r., sygn. akt KIO 2381/19).
W ocenie Izby, zamawiający nie miał żadnych podstaw do uznania, że papiery wartościowe zapisane na rachunku maklerskim wykonawcy charakteryzują się taką płynnością,
która umożliwia niezwłoczne pokrycie ryzyka lub strat środkami pieniężnymi uzyskanymi
z tych środków niepieniężnych. Izba stoi na stanowisku, że papiery
wartościowe dotyczą sfery majątkowej wykonawcy i nie są stricte środkami pieniężnymi pozostającymi w dyspozycji wykonawcy.
Płynność papierów wartościowych zależy od ich rodzaju, płynności giełdy na której są one notowane, jak i wielu innych czynników, o których zamawiający nie musi mieć wiedzy.
Dlatego też dopuszczenie możliwości oceny zdolności finansowej wykonawcy na podstawie papierów wartościowych zapisanych na jego rachunku maklerskim jest bardzo ograniczone. Możliwość taką mógłby dopuścić zamawiający w siwz, jednak wymagałoby to sprecyzowania zarówno co do rodzaju papierów wartościowych, jak i ich płynności. Takich zapisów zamawiający nie wprowadził jednak w specyfikacji.
Źródło: www.uzp.gov.pl
Opracowanie: