Przygotowano projekt rozporządzenia ministra do sprawy gospodarki w sprawie planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Na gruncie obowiązujących przepisów zamawiający samodzielnie sporządzają plany postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Po wejściu w życie nowej ustawy Pzp od 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywał jeden odgórny wzór planu.
Potrzeba wydania rozporządzenia w tej mierze wynika wprost z nowego Prawa zamówień publicznych. Artykuł 23 ust. 6 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zawiera upoważnienie ustawowe do wydania przez ministra właściwego do spraw gospodarki rozporządzenia określającego wzór planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
Zdaniem legislatorów przygotowywanie planów według własnych wzorów przez poszczególnych zamawiających powodowało rozbieżności w zakresie struktury poszczególnych planów, ich przejrzystości oraz zawartości. To z kolei w ocenie wykonawców wpływało negatywnie na możliwość szybkiego oraz sprawnego pozyskiwania informacji na temat planowanych zamówień.
Wzór planu postępowań określony projektem rozporządzenia zawiera informacje o charakterze ogólnym, przede wszystkim dotyczące zamawiającego, oraz szczegółowe informacje na temat planowanych zamówień publicznych.
Katalog informacji dotyczących zamawiającego obejmuje m.in.: adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu kontaktowego. Wskazanie danych kontaktowych w planie postępowań ma ułatwić wykonawcom pozyskiwanie dodatkowych informacji na temat zamówień publicznych ujętych w planie.
Szczegółowe informacje na temat zamówień publicznych zostały odpowiednio usystematyzowane, co pomoże wykonawcom w sprawniejszym wyszukiwaniu interesujących ich zamówień publicznych. Zamawiający, obok informacji wymaganych przez ustawę Pzp, będą mogli również zamieszczać w planie dodatkowe informacje (np. o wstępnych konsultacjach rynkowych), które mogą być przydatne wykonawcom zainteresowanym realizacją konkretnego zamówienia publicznego.
Opracowanie wzoru planu postępowań ma zapewnić odpowiednią systematykę i przejrzystość informacji zamieszczanych w planach, co powinno ułatwić wykonawcom pozyskiwanie stosownych informacji, a w konsekwencji usprawnić proces planowania i pozyskiwania zamówień publicznych.
Informacje na temat nowych regulacji Prawa zamówień publicznych znajdziesz m.in. tutaj: