plan zamówień

Plan zamówień publicznych

6 pytań o plan zamówień publicznych 2024

W tym artykule
  • Plany postępowań (i inne rejestry zamówień prowadzone przez zamawiającego) jako dokumenty związane z zamówieniami publicznymi należy archiwizować przez czas 5 lat (dokumentacja zamówień publicznych – kategoria B5).
  • Zamawiający może zgodnie z prawem przekazać wstępne ogłoszenie informacyjne do UPUE przed uzyskaniem uchwały organu założycielskiego co do budżetu oraz przed publikacją planu postępowań.
  • Przed zawarciem porozumienia w sprawie wspólnego udzielania zamówień każdy ze współdziałających zamawiających powinien w swoim planie postępowań uwzględnić zamówienie o zakresie i orientacyjnej właściwej dla niego wartości.
  • Zamówienia ujmujemy w planach postępowań odpowiednio dla roku, w którym przewiduje się przeprowadzić procedurę. W planie w polu „Informacje dodatkowe” można wówczas poinformować, że zamówienie jest udzielane w częściach w odrębnych postępowaniach.
Jak realizować Politykę Zakupową Państwa – wskazówki dla zamawiających (cz. II)

Jak realizować Politykę Zakupową Państwa – wskazówki dla zamawiających (cz. II)

Polityka zakupowa jest dokumentem, która pomaga zamawiającym realizować określone założenia, jakie postawiono przed rynkiem zamówień publicznych. Podmioty publiczne mają obowiązek m.in. działać zgodnie z zasadą efektywności ekonomicznej. Muszą też wprowadzić do postępowań elementy tzw. zielonych zamówień. Polityka nakazuje, aby używać w procedurach takich narzędzi ustawowych jak umowa ramowa bądź wstępne konsultacje rynkowe. O tym, jak realizować założenia Polityki Zakupowej Państwa, piszemy szczegółowo w artykule.

W tym artykule
  • Określona kategoria zamawiających będzie zobowiązana realizować Politykę Zakupową Państwa w postępowaniach o zamówienia publiczne. Praktyczne sposoby wprowadzenia tych rozwiązań przewiduje właśnie dokument polityki.
  • Zamawiający mogą realizować zasadę efektywności m.in. poprzez stosowanie pozacenowych kryteriów oceny ofert oraz dopuszczając składanie ofert wariantowych.
  • Polityka zaleca określone postanowienia umowy. Zamawiający powinni pamiętać, że muszą zadbać o to, aby wykonawca miał obowiązek terminowo realizować płatność wobec podwykonawcy.
  • Zamawiający, którzy realizują Politykę Zakupową Państwa, mogą w tym celu wykorzystać umowy ramowe. Ważne, że zamawiający musi w tym przypadku definitywne określać treści umów jednostkowych. W razie potrzeby będzie mógł uzupełnić lub dookreślić zindywidualizowane kontrakty. Umowa ramowa jest uzasadniona i korzystna, gdy zamawiający realizują cyklicznie czy powtarzają określone zamówienia.
  • Polityka zaleca, aby przeprowadzać wstępne konsultacji rynkowe. Dzięki konsultacjom z wykonawcami zamawiający może pozyskać informacje na temat specjalistycznych, innowacyjnych rozwiązań, jakie są dostępne na danym rynku zamówień i które można wykorzystać w zamówieniu.

 

Pierwszą część opracowania, które podpowiada, jak w praktyce realizować Politykę Zakupową Państwa, znajdziesz tutaj: „Polityka Zakupowa Państwa 2022 – co w praktyce oznacza dla zamawiających i wykonawców? (cz. I)”. 

Aktualizacja planu postępowań PZP 2022

Aktualizacja planu postępowań 2022

Zamawiający publiczni oraz ich związki, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, sporządzają plan postępowań, które przeprowadzą w danym roku. Plan zamieszczają w Biuletynie Zamówień Publicznych. Ustawa Pzp zobowiązuje także zamawiających do aktualizacji planu postępowań, w sytuacji gdy zmienią się ich zamierzenia zakupowe. Poniżej znajdziesz zestawienie pytań naszych Czytelników o reguły związane m.in. z aktualizacją planu w 2022 roku. Omawiamy przypadki, w których zamawiający unieważnia postępowania oraz pozyskuje w ciągu roku dodatkowe środki na zamówienia.