Jasne regulacje prawne powinny zmniejszyć bariery w korzystaniu z formuły PPP- wynika z seminarium przeprowadzonym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie dotyczącego partnerstwo publiczno-prywatnego w budownictwie komunalnym.
Seminarium w głównej mierze było poświęcone realizacji rodzinnej polityki mieszkaniowej dzięki inwestycjom prowadzonym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Niemniej jednak szerokie i zacne grono uczestników spotkania zwróciło uwagę na szereg ogólnych kwestii dotyczących PPP. Przede wszystkim zauważono potrzebę efektywnego upowszechnienia formuły partnerstwa publiczno-prywatnego w polskiej praktyce świadczenia tego usług publicznych.
Ponadto zwrócono uwagę na szereg barier, które zniechęcają do stosowania tej formy realizacji inwestycji zarówno przez sektor publicznych, jak i prywatny. Są to przede wszystkim niejasne przepisy, dość mała wiedza na temat możliwości wykorzystania PPP oraz lęk władz lokalnych przed korzystaniem z partnerstwa.
Podkreślono również, że wszyscy zainteresowani mogą korzystać z wzorcowej dokumentacji publikowanej na stronie www.ppp.gov.pl oraz liczyć na wsparcie w ramach działalności Platformy PPP przy realizacji projektów pilotażowych.
Ostatnią poruszoną, ale niezwykle ważną kwestią było zwrócenie uwagi na konieczność zmiany przepisów o PPP. Dotyczy to przede wszystkim przewidzenia możliwości ujęcia w wydatkach majątkowych części opłaty za dostępność, odnoszącej się do kosztów związanych z nakładami inwestycyjnymi.