Prace nad zmianami Pzp należy prowadzić wspólnie

Stan prawny na dzień: 18.09.2013
prezes

Obecnie przygotowywane są cztery odrębne projekty nowelizacji przepisów Prawa zamówień publicznych. Zdaniem eksperta Pracodawców RP Jacka Cieplaka nie jest to prawidłowy sposób działania. „W celu uniknięcia coraz to nowych, zaskakujących zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych należy skonsolidować pracę projektodawców nad tym dokumentem” – twierdzi ekspert. 

Urząd Zamówień Publicznych, posłowie Platformy Obywatelskiej, Ruchu Palikota oraz Rada Ministrów – to cztery podmioty, które przygotowują własne projekty zmian w Prawie zamówień publicznych. Mają one na celu ułatwienie prowadzenia przetargów w Polsce. Jednak część ekspertów twierdzi, że tworzenie jednocześnie tak wielu projektów zmiany jednej ustawy nie jest dobrym rozwiązaniem i należy skupić się na przygotowaniu wspólnego stanowiska. „Najwyższy czas, by skonsolidować prace wszystkich projektodawców i stworzyć przepisy, które spowodują, że więcej przedsiębiorców będzie mogło uczestniczyć w przetargach, bez obaw o swoje interesy ekonomiczne i prawne” – mówi ekspert Pracodawców RP Jacek Cieplak.

Ekspert podkreśla też, że z punktu widzenia przedsiębiorców niekorzystne jest to, że przepisy prawa zamówień publicznych zmieniane są wielokrotnie w bardzo krótkim czasie. Często też dotyczą one tych samych przepisów Pzp, np. art. 24 czy art. 90. "Prowadzi to do tego, że przedsiębiorcy nie są w stanie wypracować i przyjąć jednolitego systemu pracy przy zamówieniach publicznych" – mówi Cieplak. W jego opinii częste zmiany w zakresie tych samych regulacji są dokonywane w sposób nie do końca przemyślany, niepoprzedzony staranną i rzetelną analizą problemów, których rozwiązaniu służyć mają kolejne nowelizacje.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Pracodawcy RP

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl