Zasadne jest odnoszenie wartości danej części składowej oferty do ceny ogółem, a nie do jej istotności z punktu widzenia estetyki obiektu. Na wykonawcy spoczywa obowiązek przedstawienia dowodu, że zaoferowana cena nie jest rażąco niska. Jeżeli złoży on szczegółowe i poparte dowodami wyjaśnienia, tak co do ceny oferty ogółem, jak i w odniesieniu do wskazanych przez zamawiającego pozycji formularza ofertowego, należy uznać, że podołał temu obowiązkowi. Wykonawca w rozpatrywanym postępowaniu wykazał sposób kalkulacji ceny, obejmujący zarówno koszt nabycia materiału, jak i koszty związane z wykonaniem robót budowlanych (wyrok z 22 września 2017 r.; sygn. akt KIO 1859/17).
Zamawiający zakwestionował wycenę elementów przedmiotu zamówienia przedstawionych w kilku pozycjach kosztorysu ofertowego, stwierdzając rażąco niskie istotne części składowe ceny oferty. Zakwestionowane składniki ceny stanowiły jednak niewielką część zaoferowanej ceny, a zamawiający nie przedstawił argumentacji, którą można by uznać za potwierdzającą istotność tych części składowych dla wyceny całej oferty. Zamawiający opisał bowiem elementy przedmiotu zamówienia o różnej wadze cenotwórczej.
Kwestia wizualna i estetyczna obiektu, jakkolwiek istotna, nie może być utożsamiana z istotnością w rozumieniu art. 90 ust. 1 ustawy Pzp. W przepisie tym jest mowa bowiem o istotności części składowych ceny oferty dla tej ceny, chodzi więc o istotność z punktu widzenia cenotwórczego.