Wielu zamawiających jest w trakcie procedowania przetargów na dostawy żywności na 2024 rok. Większość umów zacznie obowiązywać 1 stycznia 2024 r. Jaki wobec tego VAT powinni uwzględniać wykonawcy w składanych ofertach, skoro nie wiadomo, czy zostanie przedłużona tzw. tarcza antyinflacyjna? Czy istotna jest wysokość VAT obowiązująca na dzień złożenia oferty tj. 0% czy przewidywany VAT na czas realizacji przyszłorocznej umowy? Sprawdź w poniższym wyjaśnieniu.
Wypracowaną przez doktrynę i orzecznictwo regułą jest, że przy ustalaniu (obliczaniu) ceny ofertowej stosujemy przepisy podatkowe obowiązujące w dniu składania ofert.
W mojej ocenie zamawiający powinien zawrzeć umowę z wybranym wykonawcą według kwot z formularza ofertowego, a w przypadku wystąpienia zmiany prawnej stawki VAT aneksować umowę dostosowując stawkę podatku VAT do obowiązujących przepisów. Taki aneks nie skutkuje – co do zasady – koniecznością zmiany uprzednio już zamieszczonego w BZP ogłoszenia o wyniku postępowania, w którym podawane są informacje adekwatne do stanu z zawartej umowy.
Przepisy ustawy o VAT wiążą powstanie obowiązku podatkowego z dokonaniem czynności faktycznej obejmującej, co do zasady, wydanie towaru lub wykonanie usługi, nie zaś z momentem ustalania ceny za towar czy usługę lub momentem zawarcia umowy przewidującej realizację świadczenia, z którego realizacją następuje konieczność naliczenia i odprowadzenia podatku.
W przedmiotowym przypadku umowa miałaby być realizowana od 1 stycznia 2024 r. Jak można założyć (zazwyczaj tak się robi), zamawiający zapewne przewidział możliwość aneksowania umowy w przypadku wystąpienia zmiany prawnej stawki VAT, poprzez dostosowanie jej wysokości do obowiązujących przepisów. W takim przypadku kwota netto stawek jednostkowych nie ulegnie zmianie, a kwota brutto zostanie przeliczona przy zastosowaniu nowej stawki VAT tak w przypadku podwyżki jak i obniżki. Mając to na uwadze w przypadku zmiany stawki VAT od 1 stycznia 2024 r. zamawiający będzie mógł dokonać zmiany umowy w tym zakresie.