W nowym stanie prawnym ustawodawca radykalnie zmienił brzmienie regulacji art. 24. Przede wszystkim przewiduje się dwa rodzaje przesłanek do wykluczenia – obligatoryjne i fakultatywne.
Obligatoryjne przesłanki wykluczenia skupiają się na wykluczeniu tych wykonawców, którzy dopuścili się określonych kategorii przestępstw, uznanych przez ustawodawcę za szczególnie szkodliwe dla interesu publicznego lub naruszyli obowiązki dotyczące płatności podatków bądź opłacania składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Fakultatywne przesłanki wykluczenia uzależnione są od decyzji zamawiającego wyrażonej w ogłoszeniu o zamówieniu.
Jednocześnie wprowadzono regulację znaną już na polskim gruncie przy okazji stosowania art. 24 ust. 2a dotyczącego wykluczenia za tzw. poważne wykroczenie zawodowe. W przypadku ziszczenia się przesłanki wykluczenia wykonawca może zastosować tzw. self-cleaning (samooczyszczenie), co oznacza, że może przedstawić dowody na to, że podjęte przez niego środki są wystarczające do wykazania jego rzetelności pomimo istnienia odpowiedniej podstawy wykluczenia.