W przetargu na odbiór odpadów śmieci gmina może wskazać Regionalne Instalacjedo Przetwarzania Odpadów Komunalnych, jeśli instalacja została wcześniej wybrana w odrębnym postępowaniu o zamówienie - twierdzi RIO.
Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych odniosła się do przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczących udzielania przetargów na odbiór odpadów oraz przetargów na budowę i eksploatację RIPOK. Przedstawione wyjaśnienia potwierdziły zgodnie Urząd Zamówień Publicznych i Ministerstwo Środowiska.
Krajowa Rada RIO uznała, że gmina może wskazać w przetargu na odbiór śmieci tylko jedną instalację zastępczą, której jest współwłaścicielem jeżeli uchwała w sprawie wykonania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami wskazała równoważnie kilka instalacji zastępczych.
Izba twierdzi, że przepisy ustawy śmieciowej nie zakazują wskazania instalacji. Zwraca również uwagę, że w sprawie postępowania z odpadami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w zakresie przez nią nie uregulowanym, stosuje się przepisy ustawy o odpadach. Z kolei ten akt prawny (art. 24 ust. 3) wskazuje, że zlecający usługę transportu odpadów jest zobowiązany wskazać transportującemu odpady miejsce przeznaczenia odpadów oraz posiadacza odpadów. Dlatego też to gmina, a nie wykonawca może wskazać instalację regionalną, do której powinien przekazywać odpady jeżeli zagospodarowanie zostało uprzednio zlecone i dokonano jej wyboru w drodze przetargu.
Natomiast według Przewodniczącego Rady RIPOK Piotra Szewczyka – Gmina nie powinna mieć możliwości ogłaszania przetargów na odbieranie i zagospodarowanie odpadów. Wtedy sytuacja będzie jasna i nic nie stanie na przeszkodzie, by obydwoma działaniami zajmowała się ta sama firma. Jeżeli gmina dysponuje własną instalacją, to automatycznie będzie mogła ją użytkować. Jeśli jej natomiast nie posiada – ogłosi przetarg.
Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska