Roboty budowlane wciąż dominują rynek stanowiąc 40% wszystkich zamówień publicznych. Liczba udzielonych w 2014 roku zamówień publicznych w stosunku do roku poprzedniego spada, a aukcje elektroniczne przynoszą 154 milionów złotych oszczędności.
Dnia 25 czerwca 2015 roku Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o Funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2014 r. Wynika z niego m.in., że liczba udzielonych w 2014 roku zamówień wyniosła łącznie 174 886, wartość rynku zamówień publicznych wycenia się na 230,4 mld zł. W dokumencie znalazło się również podsumowanie zmian w prawie, z których najważniejsze jest podwyższenie progu bagatelności do 30.000 euro.
Ze sprawozdania wynika, że w 2014 roku 82% zamówień udzielono w trybie przetargu nieograniczonego a 13,42% w trybie zamówień z wolnej ręki, roboty budowlane stanowiły 40% ogólnej kwoty zamówień. Niestety mniejszym powodzeniem niż dotychczas cieszyła się w 2014 roku aukcja elektroniczna, w której przeprowadzono procedurę przetargową tyko 504 razy. Dla porównania w roku 2013 postępowań w tym trybie było 1 396. Kryteria pozacenowe zastosowano w 25% postępowań powyżej progów unijnych i 16% postępowań poniżej progów unijnych, w sumie 89% zamówień publicznych jest udzielane w oparciu o kryteria pozacenowe.
W sprawozdaniu znajdują się rekomendacje dotyczące otwarcia rynku na konkurencję, ułatwienia dostępu do zamówień publicznych oraz zoptymalizowania systemu tak, aby umożliwił realizację wspólnych celów społecznych i najefektywniejsze wydanie środków publicznych. Najważniejszym zadaniem na rok 2015 będzie kontynuacja prac związanych z przyjęciem nowej ustawy kompleksowo regulującej materię zamówień publicznych. Urząd będzie również zapewniał odpowiednie wsparcie przedsiębiorcom poprzez dostęp do informacji o prawidłowym sposobie stosowania prawa. UZP podjął również działania w celu zelektronizowania procesu zamówień publicznych.
www.uzp.gov.pl